Medimagazin logo

Devlet 3 yıl önce 24 lira ödediği ilaca şimdi 34 lira ödeyecek!

TEİS : “İlaçta tasarruf uygulamaları sonucu bu da oldu; devlet 3 yıl önce 24 lira ödediği ilaca şimdi 34 lira ödeyecek!”
Devlet 3 yıl önce 24 lira ödediği ilaca şimdi 34 lira ödeyecek!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türkiye'deki200 bin lösemili hastanın kullanmak zorunda olduğu merkaptopürin etken maddeli ilacın, ölçüsüzce uygulanan tasarruf tedbirleri kapsamında yapılan ilaç fiyat indirimleri sonucu ithalatı durdu, sonra karaborsaya düştü.

 

Devlet 3 sene önce ilaca ödediği 24 lirayı pahalı bulurken, bugün aynı ilacı 34 liraya alarak lösemili hastalara verecek.

 

Hayati önemi haiz bir ilaç için “tasarruf” adı altında yaşanan bu süreç hakkında yazılı bir açıklama yapan TEİS Başkanı Ecz. Nurten Saydan “Sağlık harcamalarında tasarrufun, sadece ilaç fiyatlarını düşürmek olarak algılanması sonucu lösemili hastalar aylarca ciddi anlamda  mağdur oldu. İlaç fiyatlarına yapılan bu müdahaleler devam ettiği sürece başka ilaçlarda da benzer sorunlar yaşamamız kaçınılmazdır” dedi.

 

Saydan'ın açıklaması şöyle :

 

"Söz konusu bu ilaç tasarruf tedbirleri çerçevesinde fiyatı 9 liraya düşürülmeden önce devlet bu ilacı 24 liraya alırken şimdi aynı ilacı devlete 34 liraya mal etmenin neresi zafer? Anlayabilmiş değiliz.

 

ECZANELERDE BULUNMAYAN UCUZ İLACIN KİMSEYE FAYDASI OLMAZ

İlaç elbette ucuz  olmalıdır , ama ilk önce ulaşılabilir olmalıdır. Eczanelerde bulunmayan, hastanın ulaşamadığı ucuz ilacın kimseye faydası olamaz. Söz konusu lösemi ilacının fiyatının 9 liraya düşürülmesiyle bunu yaşayarak gördük. Aynı ilaç, ülkemize ithal edilmediği dönemde hastaların mutlak ihtiyacı olduğu için karaborsada 400-500 liralara kadar çıktığını da basından takip ettik. Ülkemizdeki en büyük ilaç alıcısı konumundaki Sosyal Güvenlik Kurumu'nun, kendisine yapılan kamu kurum indirimlerini sadece tasarruf amacını gözeterek yükseltmesi, Sağlık Bakanlığı'nın da her hafta ilaç fiyatlarını adeta “borsa” gibi sadece tasarruf amacını gözeterek düşürmesi sonucu sağlık harcamalarında tasarruf edilemeyeceği bu örnekle bir kez daha ispatlanmış oldu.

 

TEİS olarak defalarca ifade ettik; elbette tasarruf edilecek, elbette ülkemizin dövizi , vergileri boşa harcanmayacak, ama bunun için “bilimsel metodlar “ kullanılmalıdır. Tasarruf tedbirlerine ait kararlar masa başında değil, sahada vatandaşla birebir sorunları yaşayan eczacılardan yani bizlerden görüş istenerek alınmalıdır. Zira dünyanın hiçbir yerinde sivil toplum örgütleri yok sayılarak bu sorunlar çözülememiştir.

 

Sağlık harcamalarında tasarrufun, sadece ilaç fiyatlarını düşürmek olarak algılanması sonucu lösemili hastalar aylarca ciddi anlamda mağdur oldu. İlaç fiyatlarına yapılan bu müdahaleler devam ettiği sürece başka ilaçlarda da benzer sorunlar yaşamamız kaçınılmazdır.

 

Öte yandan geçtiğimiz ay ülkemizde tiroid hastalarını oldukça endişelendiren bir sıkıntı yaşadık. Fiyatı 2,95 TL olan ‘levotroksin’ içeren ilaçlar, üretici ve ithalatçı firmalar tarafından bir süre piyasaya verilmedi. Sonuçta hastalar  eczane eczane dolaşıp ilaçlarını bulmaya çalıştılar. Yıllarca primlerini yatırmış vatandaşlarımızın ilaç almak için böyle bir eziyete maruz kalması muhtemelen bundan sonra da gündemimizde olacaktır.

 

YERLİ İLAÇ ÜRETİMİNE DESTEK OLUNMALI

 

Yaşanan bu olaylar yerli ilaç üretiminin önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Yerli ilaç üretimine mutlaka destek olunması gerekmektedir.Uygulanan yanlış ve tek yönlü fiyat politikası yüzünden ülkemizde ilaç üretimi yapan fabrikalar teker teker satılmakta , bazı ilaç firmaları da ülkemizdeki faaliyetlerini sona erdirmektedir.

 

Sağlık harcamalarında mutlaka tasarruf yapılmalıdır. Fakat bunun tek başına ilaç fiyatlarını düşürerek olmayacağı görülmektedir. Yerli ilaç sanayinin teşvik edilmesi ve akılcı ilaç kullanımının yaygınlaştırılması gerekmektedir. Nitelikli ve sürekli bir sağlık hizmeti için vatandaşın ihtiyacı olduğunda aradığı ve kullandığı ilaçlarını ülkemizin dört bir yanına dağılmış ve kesintisiz hizmet veren eczanelerimizden, eczacılarımızın danışmanlığında alması gerekliliğini yetkililere kamuoyu aracılığıyla bir kez daha hatırlatmak istiyoruz.”

devlet
3
yıl
önce
24
lira
ödediği
ilaca
şimdi
34
lira
ödeyecek!
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir