Medimagazin logo

Bulunmayan ilaçların temini için yeni formül

Türkiye'de bulunmayan ilaçlar artık yurt dışından sadece Türk Eczacıları Birliği (TEB) kanalıyla değil Sağlık Bakanlığından onaylı başka tedarikçiler tarafından da getirilebilecek.
Bulunmayan ilaçların temini için yeni formül
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), bugüne kadar TEB dışında 18 tedarikçiye daha yurt dışından ilaç getirme yetkisi verdi ancak SGK henüz anlaşma imzalamadı.

Yurt Dışından İlaç Temini ve Kullanım Kılavuzu yayımlayan Bakanlık, Türkiye'de ruhsatı olup fiyat düşüşü gibi nedenlerle piyasada bulunamayan ilaçların temini için düzenlemeye gitti.

Daha çok kanser ilaçları için kamuoyunun gündeme gelen, piyasada bulunamayan ilaçlar, Bakanlığın yetkilendirmesi ve onayıyla Türk Eczacıları Birliği (TEB) tarafından ithal edilip hastalara ulaştırılıyordu.

bulunmayan
ilaçların
temini
için
yeni
formül
Yorum (2)
gülsu şahin
bu çok önemli sorunun bir an önce çözülmesi gerekan tarihde .yurt dışı ilaç kullanan hastalar inanın mağduriyet yaşıyor.30-40 normal koşullarda ilaç geliyor.ancak bu süreçte genellikle takılma oluyor,4 aydır ilaçını alamayan hasta var. -_1. TEB başvurusu----2.Sağlık bakanlığı onay..3.yeniden TEB.başvurusu..4.bu seferde yurt dışına reçetenin yollanması.5.ilaç gelincede hastaya yollama.çok zor ve uzun işler...... bu işlemler TEK çatı altında olmalı.Onayı veren sağlık bakanlığı reçeteyi direkt. yurt dışına yollamalı.(HATTA ruhsatsız ilacı bile bünyesinde depolanmalı.onayı verip ilacı diret hastaya yollamalı.TEB aradan çıkmalı.)
0
Cevapla
ali erdem
teb aradan çıksında birilerine rant gitsin öylemi. sorun ilacı yoka sokan bakanlığın ucuzcu ilaç politikasında olabilirmi acaba
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir