Medimagazin logo

Bitkisel ilaçlardaki gizli tehlike

Türk Eczacılar Birliği (TEB) Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Başaran, bazı zayıflama ve cinsel gücü artırıcı bitkisel ilaçlara etkinin artırılması için sentetik maddelerin katıldığını belirterek, "Bitkisel ilaçlarda bu tür katılımlar belirtilmiyor. Dolayısıyla ölümlere varan sonuçlar ortaya çıkabiliyor." dedi.
Bitkisel ilaçlardaki gizli tehlike
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

6. Bölge Samsun Eczacılar Odası'nın koordinatörlüğünde Büyük Samsun Oteli'nde düzenlenen 'Orta Karadeniz Eczacılar Odaları Sektörel Buluşmasına' katılan TEB Akademisi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Başaran, bazı bitkisel ilaçlardaki tehlikelere dikkat çekti.

Toplumda bitkisel ilaçların yan etkisinin olmadığı yönünde yanlış bir algının olduğunu söyleyen Prof. Dr. Başaran, "Bitkisel ilaçlar normal ilaçlar gibi yan etkileri vardır. Bundan en önemlisi bitkisel ilaçlara doğaldır gözü ile bakmamak gerekir. Bitkisel ilacın olumlu etkisi varsa yan etkisinin olacağının da dikkate alınması lazım. Özellikle zayıflamaya katkı sağlayan ve cinsel gücü artırıcı bazı bitkisel ilaçlara, etkinin artırılması için çeşitli sentetik maddeler katabiliyorlar. Bu katılan maddeler üründe belirtilmiyor. Bunun sonucunda bitkisel ilaçların yanlış kullanımı meydana geliyor ve istenmeyen ölümler yaşanabiliyor. Vatandaşlara, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan üretim izni bulunan firmaları tercih etmelerini öneriyorum." dedi.

bitkisel
ilaçlardaki
gizli
tehlike
Yorum (1)
SY
aslında tehlike gizli değil açık. ama insanlar zararlı olsa böyle her yerde kolayca satılmazdı, televizyonda radyoda ilanları çıkmazdı devlet izin vermezdi diye düşünüyorlar
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir