Medimagazin logo

YYÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde bir ilk

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Diş Hekimliği Fakültesi bir ilke daha imza atarak Türkiye’de sayılı bulunan son teknolojik ‘Ketkem Sistemi’ni Van’a getirdi.
YYÜ Diş Hekimliği Fakültesi’nde bir ilk
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

2011 yılında yaşanan 2 büyük depremin hemen ardından önce konteynır, daha sonra da kapalı spor salonunda hizmet veren Diş Hekimliği Fakültesi, bölgeye son teknolojik ‘Ketkem Sistemi’ni de kazandırdı. Ketkem Sistemi’ni İHA muhabirine tanıtan Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürcan Eskitaşçıoğlu, ilgili personele uzmanlarca kurs verildiğini söyledi.

Prof. Dr. Gürcan Eskitaşçıoğlu, “Şu anda fakültemize kazandırdığımız Ketkem Sistemi, 90’lı yıllardan beri diş hekimliği fakültesinin geleceği olarak belirlenmiş ve araştırmalar devam etmiş. Öncelikli uyum ve AR-GE çalıştırmaları hızlanmış ve biz de son dönemde YYÜ Diş Hekimliği Fakültesi olarak bu konu ile ilgilendik. Sayın Rektörümüz Prof. Dr. Peyami Battal’ın da desteğiyle bu sistemi satın aldık. Konvansiyonel sistemle hastanın dişi prepare edildikten sonra ölçü alınır. Ölçüden sonra alçı dökülür. Alçı gider mum işlenir. Daha sonra metal dökülür. Provadan sonra tekrar porselen işlenir. O porselen tekrar gelir prova yapılır. Tekrar gider parlamaya. Sonra hekim onu yaklaşık 15 gün sonra hastasının ağzına takar. Bu sistem ne yapıyor? Bu, ölçüyü kamera ile dijital olarak alıyor. Model yok, ölçü maddesi yok. Model sanal ortamda oluşturuluyor. Bunun üzerinde hekim tasarımlarını yapıyor. Bu tasarımlar milink cihazına aktarılıyor. Önceden hazırlanmış güçlü seramik, cam bloklarda aşındırarak bize yaklaşık tüm işlemi yarım saat gibi bir süre içerisinde tamamlıyor. Bir saatte hastaya porselen kron takılabilir hale getirebiliyor” dedi.

Ketkem Sistemi’nin avantajları ve dezavantajları da olduğunu ifade eden Prof. Dr. Gürcan Eskitaşçıoğlu, “Avantajı şu? Çok daha estetik, çok daha tasarımı güzel, uyumu çok daha iyi. Dezavantajı ne? Diğer konvansiyonel yöntemlere oranla biraz daha pahalı. Ancak biz bu hizmeti Van’da verirken, dışarıda 400-500 Avroya yapılan bu hizmeti 195 liraya halkımıza sunabileceğiz. Bu 195 lira da 100 Avro bile değil. Zaten devlet bu cam seramiği şu an ödeyebilecek durumda değil, ödemiyor. Bunu dışarıda 500 Avroya yapacaklarına fakültemizde uzman arkadaşlarımızla birlikte 195 lira döner sermayemize yatırarak bu tedaviden faydalanabilecekler” diye konuştu.

yyü
diş
hekimliği
fakültesi’nde
bir
ilk
Yorum (1)
diş tek.
niye bu kadar masrafa girip bu makinayı almışlarki.türkiyedeki çinli diş teknisyenlerine versinler ihale usulü onu 20tl yaptırırlar ama ne gerek var makina yapıyor tek nisyene hiç gerek yok.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir