Medimagazin logo

Randevusuna geç kalan hasta diş hekimini bu hale getirdi!

Sağlıkta yaşanan şiddet olaylarına bir yenisi de Manisa Merkez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde eklendi. Diş Hekimi Çağrı Şimşek, randevu saatinde gelmeyen hastanın yerine aldığı bir engelli hastayı tedavi ettiği sırada randevusunu geçiren hasta ve yakının önce sözel ardından da fiziksel şiddetine maruz kaldı. Şiddet olayının ardından Sağlık Sen Yunusemre İlçe Başkanı İsmail Karip ve Diş Hastanesi çalışanları hastane önünde düzenledikleri basın açıklamasıyla şiddet olayını kınayarak sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik yaptırım ve cezaların yetersiz olduğunu dile getirdi.
Kaynak: İHA
Randevusuna geç kalan hasta diş hekimini bu hale getirdi!
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Manisa’da randevusuna saatinde gelmeyen hastanın yerine engelli bir hastanın tedavisine başlayan diş hekimi Çağrı Şimşek, randevuya geç kalan hasta Emine H.’nin eşi Tahsin H. tarafından ‘Randevum var neden tedaviye almıyorsunuz’ denilerek önce sözel şiddete maruz kaldı.

Doktor tarafından çağrılan güvenlik tarafından hastane dışına çıkarılan Tahsin H., bu sefer yanına birini daha alarak diş hekimini darp etti. Darp raporu alan Dt. Çağrı Şimşek, konuyu adli makamlara taşıdı. Yaşanan şiddet olayının ardından hastane bahçesinde bir basın açıklaması düzenleyerek şiddet olayını kınayan Sağlık Sen Yunusemre Şube Başkanı İsmail Karip, “Emine H. isimli diş hastası MHRS üzerinden Manisa Merkez Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi 6. Klinikte görevli diş hekimi Dt. Çağrı Şimşek’e 6 Şubat tarihinde saat 13.00’e randevu almış ancak bu kişi randevu saatinde gelmediğinden, engelli olan sıradaki hastanın tedavisine başlanmıştır. Emine H. isimli hasta 13.19’da polikliniğe başvurmuş olmasına rağmen geri çevrilmemiş ve hastanın tedavisi için aynı güne sıra verilmiştir. Saat 13.30’da hasta ve kocası Tahsin H. ile birlikte klinikte hasta tedavi eden hekime gelerek yüksek sesle saat 13.00 hastası oldukları halde neden tedaviye alınmadıklarını sormuş, hekim de randevu saatinde gelmediklerinden dolayı bir sonraki hastayı aldığını, beklemeleri gerektiğini söylemiş, Tahsin H. Hekimin üzerine yürümesi ve hakaretler savurması üzerine Dt. Çağrı Şimşek tarafından güvenlik çağrılmış ve klinikten çıkarılmaları sağlanmıştır. Tahsin H. Kliniği terk ederken; ‘Dışarıda görüşeceğiz, sonra döneceğim ben, göreceksin’ diye bağırarak tehditler etmiştir” dedi.

Hasta ve yakının dışarı çıkarılmasından kısa bir süre sonra Tahsin H.’nin yanına başka birini alarak tekrar kliniğe geldiğini anlatan Karip, şunları söyledi:

“Kısa bir süre sonra hastanın kocası Tahsin H. yanına başka birini de alarak tekrar kliniğe girmiş, adı geçen hekim engelli bir hastasının tedavisini sürdürürken, kliniğin içerisinde; ‘Manisa küçük sen göreceksin’ şeklinde bağırarak, yanında getirdiği şahıs hekimi arkadan tutarak etkisiz hale getirmiş, Tahsin H. de hekimi yumruklamış, boğazını sıkmış ve üzerindeki elbiseleri parçalamıştır. Sağlık Sen olarak saldırganları lanetliyor, sağlık çalışanlarına bu ve benzeri saldırıların karşılıksız kalmaması için takipçisi olacağımızı buradan bildiriyoruz. Görülüyor ki, gece gündüz demeden hayatı boyunca hastalarını sağlığına kavuşturmak için mücadele eden sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için yürürlükteki yasa ve yaptırımlar yetersizdir. Sağlık Sen olarak; bu tür onur kırıcı, değersizleştirici davranışların hak ettiği cezaları içeren yasa ve mevzuat değişikliğinin artık çıkarılması için yetkili mercilerin dikkatine sunuyoruz.”

Basın açıklamasına Memur Sen Manisa İL Temsilcisi ve Sağlık Sen Manisa Şube Başkanı Mustafa İrğat da katıldı.

şiddet
sağlık
manisa
Yorum (14)
Dtmett
Tek kelimeyle OHA! Oldurmedigi icin mi sevineceğiz artık?!? Hastaların ruhsal hasta oldukları kesin artık. Ne insaniyet var ne saygı.
57
Cevapla
Dtphysco
Meslektaşımıza çok geçmiş olsun.darp edilen ve buna tanık olan aynı odadaki tüm çalışan arkadaşlar Bu psikoloji ile çalışma hayatına devam edecek olup kendi sorumsuzlukları ile bir başkasının hakkına giren ve sistemin sağladığı olanaklar ile bizi uşakları zanneden bu kişiler kendi beyin çerçevesinde gurur içerisinde hayatlarına devam edeceklerdir. Bu gururun suç olduğu öğretilmelidir. Kişinin suç işlediği mahkemece sabitlendikten sonra maddi ve manevi tazminat yoluna gidilmelidir. Hekime sonraki tehditlerden korumak için bakanlık ek önlemler almakla da yükümlü olmalıdır.
60
Cevapla
Gökhan mert
Demek ki güvenlik hiçbir halta yaramıyor aynı saldırı hakim veya savcıya yapılsaydı ne olurdu böyle şahıslar karşıma çıkarsa onlara insan muamelesi yapmayacağım kesin
65
Cevapla
HAYDARSESSIZCE
Yazıklar olsun darp edenlere. Yıllardır şiddet yasası çıkmadı. hergün şiddet haberinden bıktık usandık. Doktorsuz kalın
65
Cevapla
süzer
geçmiş olsun...bu nasıl saldırı...karşılığı olay anında ani tepki ...nasılsa yaptırımı yok..vuranın yanına kar kalıyor...
72
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir