Medimagazin logo

İstinaf mahkemesinden önemli karar: Vali yardımcısı geçici görevlendirme yapamaz

Türk Sağlık Sen, Aydın ADSM’de görev yapan bir diş hekiminin Söke ADSM’ye geçici görevlendirilmesi üzerine dava açtı.
İstinaf mahkemesinden önemli karar: Vali yardımcısı geçici görevlendirme yapamaz
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Açılan davayı görüşen Aydın 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda, memurların il içi görev yerlerinin değiştirilmesinin valiler tarafından yapılacağının emredici düzenleme olarak görüldüğünü kaydetmişti.

Valiye tanınan bu yetkinin devredilemeyeceğine dikkat çekilen mahkeme kararında vali adına vali yardımcısı tarafından süre belirtilmeksizin tesis edilen dava konusu geçici görevlendirmede, yetki unsuru yönünden hukuka uyarlılık bulunmadığına hükmedilmişti. 

Mahkemenin dava konusu işleminin iptaline hükmetmesinin ardından Aydın Valiliği karara itiraz ederek istinaf mahkemesine başvurmuştu.

İtirazı karara bağlayan İzmir Bölge İdare Mahkemesi 1. İdari Dava Dairesi verdiği kararda istinaf dilekçesinde ileri sürülen iddia, hukuki ve kanuni gerekçelerin Aydın 1. İdare Mahkemesinin kararının kaldırılmasını gerektirecek nitelikte görülmediğine karar vererek istinaf talebini reddetti. 

Dava ile ilgili bir değerlendirme yapan Genel Başkan Önder Kahveci “Kamuda geçici görevlendirmeler kamu hizmeti için değil başka amaçlarla, çalışanlara bir mobbing aracı olarak yapılıyor. Geçici görevlendirmelerde süre belirtilmediği, kanuna uygun olmayan, yetki yönünden sıkıntılı uygulamalara şahit oluyoruz.  Mahkemelerde bu görevlendirmeler haksız ve hukuksuz olduğu için iptal ediliyor. Geçici görevlendirmelerle ilgili yeni bir düzenleme getirilmeli, kamu hizmeti için olan bu durum çalışanlara baskı aracı olmaktan çıkarılmalı ve sınırları net çizilmeli aksi işlem yapan idarecilere yönelik yaptırımlar gelmelidir” dedi.

 


 

turk saglik sen
dis hekimi
gecici gorevlendirme
Yorum (3)
nevzat kulukçu
türkiye yüksek standartlı bir hukuk devletidir. anayasa ve yasalar adil ve kendini göreve adamış savcı ve hakimler tarafından uygulanır.
2
Cevapla
ak
nevzat kulukçu gerçekten merak ediyorum. sen kimsin?
1
Cevapla
nevzat kulukçu
@ak english secret service. my name is kulukçu; nevzat kulukçu. namı diğer 008.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir