Medimagazin logo

Uganda’da poliklinik açtı

Kimse Yok mu Derneği, açlık ve sefalet içerisinde sağlık sorunları ile boğuşan Afrika ülkesi Uganda’da poliklinik açtı.
Uganda’da poliklinik açtı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Uganda’nın Cinja ilinde açılan polikliniğin çevre düzenlemesinden iç dizaynına, medikal malzeme ile ilaçların alımı ve yerleştirilmesinden bekleme salonlarının düzenine kadar her karesinde yardım gönüllüsü doktorlar yer aldı.


Kimse Yok mu Derneği tarafından açılan poliklinikte 15 gün boyunca sağlık taraması yapan Osmaniyeli gönüllü doktorlar sağlık hizmeti vermenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Polikliniğin açılışında konuşan Türkiye’nin Uganda Büyükelçisi Ahmet Melih Ulueren “Kimse Yok mu Derneğinin bu hizmeti sayesinde hastalara sağlayacağı şifa, Türk – Uganda dostluğuna katkı açısından da çok önemlidir. Kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.


Sağlık taraması için Uganda’da bulunan Dr. Ömer Can ise Kimse Yok mu Derneği tarafından alınan arazi üzerinde geçici bir polikliniğin açıldığını kaydederek “İnşallah burası hastane, okul şeklinde bir kompleks haline gelecek ve Uganda halkına hizmet edecektir.” dedi.


Osmaniye’de aile hekimi olarak görev yapan Dr. Mehmet Erdoğan ise “Kimse Yok mu Derneği aracılığı ile Ugandalı kardeşlerimize sağlık hizmeti sunmaya geldik. Burada çok sayıda sıtma hastası olduğunu gördük. Burada genelde rastladığımız hastalıklar bizim ülkemizde yıllar öncesinden bitmiş hastalıklardır. Burada bizler hastaları muayene etmeden önce ülkede sıkça görülen anamnez hastalığı üzerinde tedavi uyguluyoruz.” diye konuştu.


Kimse Yok mu Derneği tarafından Uganda’nın Cinja ilinde açılan polikliniğin açılış kurdelesi Büyükelçi Ahmet Melih Ulueren, Osmaniye AK Parti Milletvekili Dr. Suat Önal ve doktorlar tarafında kesildi.
Açılış sonrasında sabahın ilk saatlerinde sağlık hizmeti almak için bekleyen hastaların tedavisi yapıldı.
Laboratuvar ortamında testleri yapılan hastalara Osmaniye’den götürülen ilaçlar reçete edilerek ücretsiz dağıtıldı.

uganda’da
poliklinik
açtı
Yorum (1)
Frankie Bellevan
Rahmetli İdi Amin'in ülkesi Uganda vatanına,milletine hayırlı uğurlu olsun.Darısı Burkina Faso'nun,Cibuti'nin başına.Sevgili hekim arkadaşlarımızın gözleri arkada kalmasın orada diledikleri kadar hizmet edebilirler.Türkiye'nin Uganda Büyükelçisine de görevlerinde başarılar.Bakalım ticaret hacmimiz olaydan nasıl etkilenecek.Çinliler bu işlere ne diyecek.Gönüllü bir hekim arkadaşımız çok sayıda sıtma hastası gördüklerini belirttikten sonra diyor ki"Burada bizler hastaları muayene etmeden önce ÜLKEDE SIKÇA GÖRÜLEN ANAMNEZ HASTALIĞI ÜZERİNDE TEDAVİ UYGULUYORUZ".Böyle bir hastalığı da ilk defa işitiyorum.Uganda ya has bir hastalık mıdır nedir?Enfeksiyon hastalıkları uzmanı arkadaşlardan böyle bir hastalığı bilen,duyan var mı?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir