Medimagazin logo

Tıbbi esrar dükkanı açılıyor

ABD'de esrar (marihuana) maddesinin tıbbi maksatlı kullanılmasına izin verilmesinin ardından başkent Washington'da ilk tıbbi marihuana dükkanı, emekli bir haham tarafından açılıyor.
Tıbbi esrar dükkanı açılıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ABD'nin başkenti Washington'da 14 senedir tartışılan esrarın tıbbi maksatlı kullanılmasına izin çıkmasıyla emekli bir haham, başkentteki ilk tıbbi esrar tedavi dükkanını açıyor.

HIV/ AIDS, kanser ve karasu hastalığı gibi ağır rahatsızlıklarda tıbbi esrar tedavisi uygulayacak olan marihuana dispanserleri hastalara hizmet verecek.

Ocak ayında açılmak üzere hazırlıklarını sürdüren marihuana dispanserlerinden ilkinin emekli bir reformist haham olan Jeff Kahn tarafından Takoma Wellness Center'da açılması bekleniyor.

30 sene haham olarak şehirdeki Yahudi cemaatine dini liderlik yapan reformist haham Kahn, ilk defa cemaatten bazılarının kendisine marihuana kullanmanın Yahudi şeriatına uygun olup olmayacağına dair sualler yöneltmesiyle marihuananın dikkatini çektiğini ifade etti.

Kahn, "Hayatının son aylarında kendisine vaaz ettiğim birisi vardı. Şiddetli ağrıları olan bu hastaya kendisiyle benzer vaziyeti yaşayan bir arkadaşı marihuana kullanmayı tavsiye etmiş. Anlattığına göre marihuanayı alınca daha iyi hissediyormuş. Hastalık tamamen geçmese de en azından rahatlıyormuş. Hayatını kurtarmasa da en azından ömrünün son günlerinde acısını azalttığını gördük" diyerek böyle sentetik uyuşturucu tıbbi maddelerle hastaların acılarını azaltmaya yardım edebileceklerini dile getirdi.

Haham Jeff Kahn, ABD Kongresi'nde 10 senedir münakaşa edildikten sonra izin verilen ve 3 sene de lisans alma işlemi süren marihuana tıbbi merkezlerinin açılması işini yakında nihayete erdireceklerini ifade etti.

Kahn, hala bu hususta baskının devam ettiğini, ancak kötü bir şey değil iyi bir iş yapmaya çalıştıklarını ve bu vaziyetin bir an önce iyice düzelmesi gerektiğini ifade etti.

Kahn'dan başka marihuana dispanseri açmak için hazırlanan 6 tıbbi merkez daha hazırlık yapıyor. Hepsi de bölgede ikamet eden halka en iyi takdimi yaparak açılış yapma hazırlıkları içerisinde görülüyorlar.

Takoma Park sakinlerinden Tim Cook, "Marihuananın senelerdir tıbbi bir malzeme olarak kullanıldığını biliyoruz. Bu madde sayesinde acı çeken insanların acıları diniyor. Daha önce uygulamaya geçilmeliydi. Geç kalınmış bir başlangıç" diye konuştu.

Komşu bölge Silver Spring sakinlerinden Mike Simms de, başarılı bulduğu bu teşebbüs için, "Marihuana hakkında muhtelif fikirler ve rivayetler var dini veya sağlık gibi noktalardan, ancak ben tamamen destekliyorum bu teşebbüsü" dedi.

"FEDERAL MAKAMLAR DOKTORLARI VE HASTALARI TEHDİT EDİYOR"

CATO'nun Ceza Adalet Projeleri İdarecisi Tim Lynch ise, "Tıbbi olarak marihuananın kullanılmasına müsaade eden bazı dini destekler de var. Eğer federal kanunlar müsaade ederse doktorlar da hastalara marihuana için reçete yazabilirler. Ancak kanuna aykırı olduğu zaman bunu yapamazlar.

Doktorlarla yapılan anketler gösteriyor ki, kanunlar müsaade ederse doktorlar marihuana kullanımına reçete ile destek verecekler. Hastalar da ancak doktor reçetesi ile bunu kullanabilecekler" diye konuştu.

Lynch, böyle söyleyen hastaların ve doktorların federal makamlar tarafından tevkif edilmekle tehdit edildiklerine de dikkat çekti.

Diğer taraftan, Washington'da marihuana tıbbi olarak serbest olmasına rağmen hala bazı tıp merkezleri bu izni kullanmıyor.

Marihuananın hala uyuşturucu maddeler listesinde birinci sıradaki eroin ile aynı muameleyi görmesi, Takoma Wellness Center gibi yerlerin ABD federal kanunlarından ve makamlarından çekinerek marihuanaya uzak durmalarına yol açıyor.

tıbbi
esrar
dükkanı
açılıyor
Yorum (1)
Frankie Bellevan
böyle bir hizmetin acilen türkiyede de verilmesi gerekiyor.iktidar çevrelerinin ve yandaşlarının bu maddeye ihtiyacı yok.zaten onların mevcut durumdaki doğal halleri bu maddeye olan ihtiyacı tamamen ortadan kaldırıyor. onlar kullanmasa da olur. ama biz kullanalım. bakalım onlar gibi olmak nasıl birşey.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir