Medimagazin logo

Sınır Tanımayan Doktorlar Gazze'yi anlattı: En az 100 doktor öldürüldü

Sınır Tanımayan Doktorlar Direktörü Tanya Hachasan, Gazze'de yaşananları anlattı. Direktör, "en az 100 doktor öldürüldü" dedi. "Burada insan öldürmenin bin bir yolu uygulanıyor" ifadeleriyle dünyaya seslendi
Kaynak: CNN Türk
Sınır Tanımayan Doktorlar Gazze'yi anlattı: En az 100 doktor öldürüldü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

“Arkadaşlarımla birkaç gündür görüşüyordum ancak son günlerde iletişimimi kaybettim. Son günlerde Gazze'de 82-100 doktor öldürüldü. Çaresizler ve uluslararası koruma istiyorlar. Ve çığlık attıklarını hem yaşadıkları yerdeki sivil nüfusa hem de kendilerine bakmak için çalıştıkları tesislere yapılan vahşeti ifşa etmeye çalıştıklarını söylüyorlar.” Sınır Tanımayan Doktorlardan Tanya Hachasan böyle seslendi dünyaya. Gazze'de çalışan arkadaşları için uluslararası koruma istedi. 

100'e yakın doktor meslektaşının yaşamını yitirdiğini kaydetti. “Size meslektaşımın şu mesajını iletebilirim, biz, mesleğimizden dolayı sahip olduğumuz güce rağmen gördüğümüz sahnelerin dehşetine dayanamıyoruz, her şey bitiyor ve dünya bir korku filmi izler gibi izliyor.”

Hachasan, yaşananların medyaya yansıyandan çok daha ağır olduğunu ifade etti. “Burada oturup size, temel ihtiyaçlarımızın olduğunu söyleyebilirim ama gerçek bundan daha fazla. İsrail, yalnızca geçtiğimiz hafta en az 4 hastaneye hedef alarak, doğrudan roketlerle saldırdı. Bu saldırılardan birine de ambulans konvoyu hedef oldu.”

Yaşananları anlatan doktor, sivil katliamlarının bilinçli yapıldığını ifade etti. “İnsanları sadece doğrudan öldürmekle kalmıyorlar, su kaynaklarına, yiyecek kaynaklarına saldırıyorlar, ilaca ve insanların hayatları için mecbur oldukları her şeye saldırıyorlar. Böylece insanları öldürüyorlar. Bir arkadaşım, bana Gazze'den şu mesajı gönderdi: ‘insanları öldürmenin bin bir yolu uygulanıyor.’

Hachasan, bunlara rağmen İsrail durmuyor dedi. “Bu vicdansız katliamın sona erdirilmesi için yapılan baskı, talep ve ateşkes talebi, geçtiğimiz hafta Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nda bu gezegendeki ülkelerin ezici çoğunluğu ve ayrıca ateşkes çağrısıyla dünya çapında sokaklara dökülen milyarlarca insan tarafından da yankılandı ve yine de Amerikan dolarları hala bu vicdansız katliamı finanse etmek için kullanılıyor.”

Sınır Tanımayan Doktorlar Direktörü "bunlara izin verdiğimiz bir dünyada yaşamak istemiyorum" diyerek dünyaya seslendi.

tanya hachasan
gazze
doktor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir