Medimagazin logo

Rusya ve ABD çiçek virüsünü yaşatmak istiyor

Biri Atlanta’da, diğeri Novosibirsk’teki laboratuvarlarda bulunan çiçek virüsünün yok edilip edilmemesine ilişkin yapılan toplantıda, buna dair kararın üç yıl sonra verileceği sonucu çıktı
Kaynak: MEDİMAGAZİN DIŞ HABERLER - Doç. Dr. Çağatay BARUT
Rusya ve ABD çiçek virüsünü yaşatmak istiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün yıllık toplantısında, dünya üzerinde kalan çiçek virüsü örnekleriyle ilgili karar verilemedi. Halen biri Atlanta, diğeri de Rusya’da Novosibirsk yakınlarındaki bir devlet laboratuvarında olmak üzere, iki laboratuvarda çiçek virüsü örnekleri bulunuyor.

Toplantıda bu virüs örnekleriyle ilgili karar üç yıllık bir süre için ertelendi. Bu konudaki ertelemeye karşı çıkan ülkelerin başında gelen İran, Rusya ile ABD’deki örneklerin yanlış ellere geçmesi halinde faciaya neden olabileceğini savunuyor.

DSÖ yetkililerinden Pierre Formenty, çiçek virüsü hakkında çok tartışıldığını, konu ile ilgili tartışmaya üç yıl sonra devam edileceğini söyledi.

ABD, 30 yıl önce eradike edilen hastalığa karşı geliştirilen aşıyla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiğini savunurken, konuyla ilgili tartışmaların 25 yıldır sürdüğüne dikkat çekildi. ABD, virüse karşı eski jenerasyon aşılarda ortaya çıkan ciddi yan etkilerin olmadığı yeni bir aşıya ihtiyaç duyulduğunu, bu aşının özellikle immün yetmezliği olan kişiler için gerekli olduğunu iddia ediyor. Konuyla ilgili ABD Sağlık Bakanlığının DSÖ temsilcisi Nils Daulaire yaptığı açıklamada, araştırma sonuçlarının sadece ABD’de sınırlı kalmayacağını, sonuçların bütün dünya ülkeleriyle paylaşılacağını belirtti.

 

Kaynak: www.medicalnewstoday.com

rusya
ve
abd
çiçek
virüsünü
yaşatmak
istiyor
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir