Medimagazin logo

Personel kısıtlaması hemşirelik okullarını vurdu

Hemşirelerin doktora yapmaması ve yetersiz ücretler, ABD’deki hemşirelik okullarının akademik personel sıkıntısı yaşamasına neden oluyor
- Doç. Dr. Çağatay BARUT
Personel kısıtlaması hemşirelik okullarını vurdu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

American Association of Colleges of Nursing (AACN) tarafından yayınlanan yeni verilere göre, ABD’deki hemşirelik okullarının gelişimi akademik personel sayısındaki yetersizlik nedeniyle engelleniyor. Akademik personel yetersizliğine neden olarak doktora yapmış yeterince hemşire olmaması ve yetersiz ücretler gösteriliyor.

 

ABD’deki 556 okuldan elde edilen verilere göre, 2010 yılında söz konusu okullardaki boş öğretim üyesi kontenjanı oranının yüzde 6.9 olduğu ve oranın 2009’daki yüzde 6.6’lık orana göre hafifçe yükseldiği saptandı. Boş kontenjanların büyük bölümünün (yüzde 92.6) hemşirelikte doktora yapmış kişilere yönelik olduğu belirlendi.

 

AACN Başkanı Kathleen Potempa, doktora derecesine sahip hemşire yetiştirmenin meslekleri için öncelikli olduğunu, böylece ülkenin ihtiyaç duyduğu öğretim üyesi, araştırmacı ve kaliteli birinci basamak hizmet veren kişilerin yetiştirilebileceğini söyledi. Öğretim üyesi ihtiyacının önümüzdeki on yıl içinde daha da artmasının ön görüldüğünü ve sağlık reformu sonrasında uzman hemşireye olan ihtiyacın arttığına dikkat çeken Potempa, yetkililerin buna karşı yapacakları konusunda kararlar almaları gerektiğini belirtti. Potempa, lisansüstü eğitim veren hemşirelik programlarına alınan öğrenci sayısının arttırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: www.medicalnewstoday.com

personel
kısıtlaması
hemşirelik
okullarını
vurdu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir