Medimagazin logo

Kanada'da 'ötenazi' tasarısı parlamentoda

Kanada hükümeti, uzun süredir tartışılan doktor kontrolünde ölüm (ötenazi) konusunda yasa tasarısı hazırlayarak parlamentoya sundu.
Kaynak: HÜRRİYET
Kanada'da 'ötenazi' tasarısı parlamentoda
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Başbakan Justin Trudeau, Ontario eyaletine bağlı London kentinde yaptığı açıklamada, hükümet için her Kanadalının eşit olduğunu ve onların isteklerine cevap vermeleri gerektiğini söyleyerek, yasanın bu konuda yaşanan karmaşaya son vereceğini kaydetti.               

Sağlık Bakanı Jane Philpott ile Adalet Bakanı Jody Wilson-Raybould da konuyla ilgili Ottawa’da ortak basın toplantısı düzenledi.              

Philpott, meclise sunulan yeni yasanın ötenazi uygulamasını, ciddi ve tedavi edilemez hastalık, yatağa bağlı sakatlık veya zihinsel hastalığı olan yetişkinlerle sınırlandırdığını belirtti. Ötenazi uygulanacak hastanın titiz bir incelemeden geçirileceğini ifade eden Philpott, kararın bu incelemenin ardından verileceğini söyledi.               

Wilson-Raybould da yasa tasarısında uygulamanın sınırlarının belirlendiğini, ötenaziyi gerçekleştirecek doktor, hemşire ve diğer sağlık görevlilerinin suçlamalarla mesleklerinin riske atılmasının önüne geçilmesini hedeflediklerini anlattı.               

Ülkede uzun süredir tartışılan ötenazi yasağı, Kanada Yüksek Mahkemesinin 6 Şubat 2015’de aldığı kararla sona ermişti. Yüksek Mahkeme, ilgili hükmün uygulamaya geçirilmesi için federal hükümet ve eyalet yönetimlerine 12 ay süre vermişti.               

Yüksek Mahkeme’nin kararında, ‘’Hükümetler yeni yasa çıkarıncaya dek mevcut yasak uygulanmaya devam edilir’’ hükmünün bulunması, ötenazi bekleyen hastalar ve yakınlarınca protesto ediliyordu.   

ötenazi
kanada
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir