Medimagazin logo

İsrailli doktorlara 'Alternatif' Nobel ödülü

Doğanın ve canlı yaşamın korunması için mücadele edenleri teşvik eden 'Right Livelihood' (Doğru Yaşam) ödülleri dağtıldı. İsrail’den 'İnsan Hakları İçin Doktorlar Örgütü' ödüle değer bulundu.
Kaynak: Internethaber
  İsrailli doktorlara 'Alternatif' Nobel ödülü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Doğanın ve canlı yaşamın korunması için mücadele edenleri, kaynakları korumak için savurganlığa karşı olanları, sürdürülebilir yaşamı savunanları teşvik etmek ve bu anlayışı dünyada yaygınlaştırmak amacıyla verilen yıllık 'Right Livelihood' (Doğru Yaşam) Ödülleri dağıtıldı..
'İnsan Hakları İçin Doktorlar Örgütü' doktoru

'İnsan Hakları İçin Doktorlar Örgütü'ne bağlı bir doktor bir sınıfta Filistinli hastayı tedavi ediyor

'Alternatif Nobel Ödülü' olarak da adlandırılan Doğru Yaşam Ödülü, bu yıl da çevrenin ve insan sağlığının korunması için mücadele eden örgüt ve kişiler arasında paylaştırıldı.

200 bin euroluk teşvik ödülü için Brezilya, Nijerya, İsrail ve Nepal’den iki kişi ile iki örgüt seçildi.

İsrail’den 'İnsan Hakları İçin Doktorlar Örgütü', İsrail ve Filistin’de herkesin sağlık hizmetlerinden eşit şekilde yararlanma hakkını savunduğu için "alternatif" Nobel Ödülü’ne layık görüldü.

Merkezi Tel Aviv'de bulunan grup, 1988 yılında Filistin ayaklanmasının başlangıcında Dr.Ruchama Marton ile İsrailli ve Filistinli doktorlarca kurulmuştu.

Örgüt, yoksulluk çeken Filistinlilere ve göçmen işçilere sağlık hizmeti sağlıyor ve baskıcı siyaset izlemekle suçladığı İsrail hükümetine karşı lobi çalışmaları yürütüyor.

Nijerya’dan ödüle layık görülen çevre eylemcisi Nnimmo Bassey, petrol üretiminin insan ve çevre sağlığı üzerindeki olumsuz etkilerine karşı çevre hareketini güçlendirici çalışmalarıyla tanınıyor.

Brezilya’dan Piskopos Erwin Krautler de, 1980’den bu yana yerli halkın, insan ve çevre haklarını savunduğundan dolayı ödüle layık görüldü. Piskopos Krautler aynı zamanda, Amazon ormanlarının korunması ve iklim üzerinde olumsuz etkisi olacağı gerekçesiyle Güney Amerika’nın en büyük barajı Belo Monte’nin yapımına da karşı çıkıyor.

Nepal’den 'Sapros' adlı organizasyon ile eylemci Shrikrishna Upadhyay da, siyasi baskı ve şiddet sürerken, uzun zamandır bölge halkını yoksulluğa karşı mücadele için harekete geçiren çalışmaları nedeniyle ödüllendirildiler.

i̇srailli
doktorlara
'alternatif'
nobel
ödülü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir