Medimagazin logo

İngiltere'de bir doktor para için boş yere ameliyat yaptı... 11 bin hasta geri çağrılacak

14 yılda para için binlerce kişiyi gereksiz yere ameliyat eden doktorun soruşturması tamamlandı
Kaynak: BBC Türkçe
İngiltere'de bir doktor para için boş yere ameliyat yaptı... 11 bin hasta geri çağrılacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İngiltere'de para için yüzlerce kadını boş yere ya da yanlış ameliyat etmek suçundan üç yıl önce 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Ian Paterson adlı meme cerrahıyla ilgili bağımsız soruşturma tamamlandı.

Paterson'un cerrahlık yaptığı 14 yıl içinde ölen 23 hastasıyla ilgili soruşturma ise sürüyor.

2018'de başlatılan soruşturma sonunda yayımlanan raporda, Paterson'un 11 bin hastasının yeniden muayene edilmesi tavsiyesinde bulunuldu.

Paterson'un birlikte çalıştığı başka bir doktor mahkemeye sevk edilirken, beş diğer meslektaşı hakkında da soruşturma başlatılması istendi.

Raporda, "her seviyedeki kaçınma ve inkâr kültürünün" Paterson'un bu kadar süre boyunca yanlış ve gereksiz ameliyatlar yapmasına izin verdiği vurgulandı.

Yasa dışı 'göğüs arası mastektomisi'

İngiltere Ulusal Sağlık Sistemi (NHS) bünyesinde ve özel hastanelerde çalışan Paterson, 2017'de 17 ayrı "kasıtlı yaralama" suçundan 15 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Daha sonra Temyiz Mahkemesi, Paterson'un cezasını 20 yıla çıkardı.

Mahkeme kayıtlarında Paterson'un birçok hastasına yasal olmayan "göğüs arası mastektomisi" yaptığı belirtiliyor. Bu yöntemde memenin tamamı alınmıyor, göğüs arasına gelen üst bölümü kalıyor. Dışarıdan hastanın iki memesi de varmış gibi görünüyor. Ancak uzmanlar, geride doku bırakıldığı için kanser bir süre sonra geri geliyor.

 

ingiltere
ian paterson
ameliyat
Yorum (4)
amaç doktorlar
saçma... bu hastalar madem sağlıklıydı neden hastaneye gitmişler sağluklı birisi ameliyat neden olsun... suni doktor düşmanlığı pr çalışması
13
Cevapla
Anlayan Sezer
Medeniyet çöküyor, hazlara dayalı bireysel özgürlükler gazlanıyor fakat "paran varsa, yoksa özgür değilsin! algısı" ve para satan kredi reklamları bangır bangır...Doktor kimdir ki, tıp eğitimi almış insan değilmi, zaafları-arzuları olamaz mı? kandırılamaz mı? etik değerleri unutup, ameliyat diemez mi? (bknz reaktfi hipoglisemi ameliyatları) yaşam biçimi değişikliği tedavilerini uygulamadan! Devreye genç hekimler, sorumlu hekimler girmeli, etik değerleri tokat gibi hatırlatmalı.
0
Cevapla
ALİ
şu yıl ve model öncesi araca sahipseniz araçlarda ... arızası tespit edilmiş olup ücretsiz servis hizmeti verilecektir, lütfen servislerimize başvurun. geri çağrılmış ifadesiyle sanki hastalara da benzer muamele yapılmış
0
Cevapla
Hab
Bu doktorlar ilginç varlıklar
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir