Medimagazin logo

İngiltere sağlık kriziyle karşı karşıya: 170 bin personel işten ayrıldı

İngiltere'de Başbakan Rishi Sunak'ın sağlık alanında iş gücünü elde tutma ve işe alma planını açıkladığı hafta, sağlık hizmetlerinin tarihinin en büyük baskısı altında olduğu ortaya çıktı
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İngiltere sağlık kriziyle karşı karşıya: 170 bin personel işten ayrıldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - İngiltere'de Ulusal Sağlık Hizmetlerinde (NHS) geçen yıl yaklaşık 170 bin çalışanın işten ayrıldığı ortaya çıktı. Bu durum, ülkenin sağlık sisteminin bugüne kadar karşılaştığı en ciddi baskılardan bazılarıyla boğuştuğu bir dönemde gerçekleşti. Observer tarafından NHS iş gücü istatistiklerinden analiz edilen rakamlar, Başbakan Rishi Sunak'ın karşı karşıya olduğu zorluğun büyüklüğünü vurguluyor. Buna karşılık Sunak kısa bir süre önce daha fazla sağlık çalışanının eğitilmesini ve elde tutulmasını amaçlayan yeni bir iş gücü planı başlattı.

The Guardian'a göre, görevlerinden ayrılan 170 bin kişinin 41 binden fazlası NHS hastanelerinde ve toplum sağlığı hizmetlerinde çalışan hemşirelerden oluşuyor. Bu, son on yılın en yüksek işten ayrılma oranını temsil ediyor. Analiz edilen verilere göre, 2022 yılında işten ayrılan personel sayısı 2019 yılına kıyasla dörtte bir oranında arttı.

"Personelin refahına odaklanmalıyız"

NHS Providers'ın CEO'su Sir Julian Hartley, verilerle ilgili endişelerini dile getirerek şunları söyledi: 

"Personel pandemi sırasında harika işler çıkardı, ancak hiçbir zaman duraklama olmadı. İşten ayrılanlara ilişkin veriler endişe verici ve bunun tersine döndüğünü görmemiz gerekiyor. Personelin refahına ve sürekli mesleki gelişimine odaklanmalı ve işverenlerin ön saflardaki ekiplerini gerçekten önemsediklerini göstermeliyiz."

Hartley iş gücü planını memnuniyetle karşılayarak, özellikle klinik personel için çıraklık yollarının genişletilmesini ve uluslararası işe alım ve taşeron işçilere bağımlılığı azaltmayı amaçlayan daha fazla personel yetiştirme hedefini vurguladı.

Hastaneler, toplum sağlığı hizmetleri ve diğer temel sağlık kuruluşlarında 31 Aralık 2022'de sona eren yılda, bir önceki yıl 149.678 olan toplam 169.512 personel NHS hizmetinden ayrılmıştı. Bu rakamlar doktorlar, hemşireler, ambulans personeli, yöneticiler, destek çalışanları ve teknik personel dahil olmak üzere tüm personel kategorilerini kapsıyor.

ingiltere
nhs
saglik calisanlari
saglik hizmetleri
rishi sunak
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir