Medimagazin logo

İngiltere sağlık çalışanları için 27 renkli önlüklü ulusal üniformayı tanıttı

İngiltere'de NHS tarafından başlatılan yeni bir girişimle sağlık çalışanları çeşitli rolleri temsil eden 27 farklı renkte önlük giyecek. Bu hareket hasta deneyimini geliştirmeyi ve vergi mükellefleri için milyonlarca dolar tasarruf sağlamayı amaçlıyor
Kaynak: MEDİMAGAZİN
İngiltere sağlık çalışanları için 27 renkli önlüklü ulusal üniformayı tanıttı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MEDİMAGAZİN - Ulusal NHS üniforması, hastaların ve ziyaretçilerin genellikle bunaltıcı hastane ortamlarında personelin rollerini kolayca tanımalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Her rolün farklı bir rengi olması sayesinde hastaların kimin kim olduğunu anlaması daha kolay hale gelmektedir.

NHS için tasarruf sağlayacak

Şu anda her hastane tröstü üniformalar için kendi stilini ve rengini seçme özgürlüğüne sahiptir. Bu parçalı yaklaşım NHS'ye yılda yaklaşık 23 milyon sterline mal olmaktadır. Üniformaları standartlaştırarak ve tek bir tedarikçiden temin ederek, NHS neredeyse 7 milyon £ tasarruf etmeyi beklemektedir.

Çeşitli rolleri temsil eden farklı renkler

DailyMail'deki habere göre, seçilen renkler arasında öğrenciler için 'kontrast lacivert süslemeli bulut mavisi', sağlık asistanları için 'kontrast lacivert süslemeli lila' ve eczane teknisyenleri için 'kontrast lacivert süslemeli sherwood yeşili' yer alıyor. Fizyoterapistler, diyetisyenler, podiatristler ve osteopatlar da benzersiz önlüklere sahip olacak 600.000 personel arasında yer alıyor. Ancak doktorlar ve cerrahlar bu değişiklikten muaf tutuluyor.

İngiltere standart üniforma trendine katılıyor

İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda'daki sağlık çalışanları birkaç yıldır standart üniformalar giyiyor. Bu hamleyle İngiltere, tutarlı bir üniforma sistemi benimseme konusunda Birleşik Krallık'ın geri kalanıyla aynı hizaya gelmiş oluyor.

NHS, geleneksel cinsiyete özgü beden ölçülerinden uzaklaşarak cinsiyete özgü olmayan bir sistem getirdi. U1, U2, U3 gibi bedenler, bireylerin kendi kimliklerini en iyi şekilde yansıtan üniformaları seçebilmelerini sağlamak amacıyla uygulamaya kondu. Bu kapsayıcı strateji, NHS tarafından hizmet verilen farklı topluluklarda yankı uyandırmayı amaçlıyor.

Kesin tasarım sonbaharda

Üniformanın kesin tasarımı bu sonbaharda açıklanacak. Ön görüşmeler, tasarımın iki parçalı bir 'akıllı önlük tuniği' olacağını gösteriyor. Yeni önlüklerin 2024 yılı başından itibaren sağlık çalışanlarının kullanımına sunulması bekleniyor.

ingiltere
nhs
uniforma
onluk
Yorum (3)
PhD
kast sistemine uygun bir çalışma sınıfsal ayrımın derinleşmesini sağlayacaktır. amaç burjivazilere siz farklısınız bunu da renginizle kanıtlıyorsunuz bakın bunlarda diğer köleler demek rektöre artık altın varaklı bir kıyafet, başhekime platin işlemeli bir forma bölüm başkanına gümüş uzmana ayrı vs
4
Cevapla
Murat Kuş
daha çok yardımcı sağlık personeli doktorciluk oynamasın diye yapılmış. keşke bizde de bu uygulamaya geçilse.
7
Cevapla
dr
bizde bundan daha fazla renk ve şekilde üniforma isteğe ve kafasına göre giyilmektedir.doktor mu,hemşire mi,öğrenci mi ne belli olmaz,kimse de sormaz,sorgulamaz.
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir