Medimagazin logo

İlk aşamada 30 bin hastada denenecek

Dünya genelinde 34 milyonu bulan AIDS hastalarına umut ışığı doğdu. FDA, Kanadalı bilim adamlarının geliştirdiği HIV aşısının insanlar üzerinde denenmesi için izin verdi.
İlk aşamada 30 bin hastada denenecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

BM AIDS ile mücadele kuruluşu UNAIDS’in hazırladığı 2011 raporuna göre son 30 yılda küresel ölçekte 22 milyon kişinin hayatına mal olan 60 kişiye bulaşan AIDS hastalığının tedavisinde umut verici bir gelişme yaşandı. Kanada’nın Western Ontario Üniversitesi bilim adamlarından Prof. Chil-Yong Kang ve ekibi tarafından geliştirilen HIV aşısının hastalar üzerinde denenmesi için Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onay verdi. Kanada’nın London kentindeki Western Ontario Üniversitesi’nde açıklama yapan Prof. Chil-Yong Kang, bu noktaya çok zor aşamaları geçerek geldiklerini belirterek, “Aşının insanlar üzerinde denenmesi kararı, hayatımın en mutlu anı oldu. Bu, dünyadaki milyonlarca insanın hayatını kurtarma çabalarımızın en önemli kilometre taşıdır’’ dedi.

İlk aşamada 30 bin hastada denenecek

‘Sumagen’ ilaç firmasının mali desteğiyle yürütülen bilimsel araştırma sonucu ortaya çıkan ve ‘SAV001’ ismi verilen aşı için 3 aşama daha bulunuyor. Birinci aşamada aşı, Ocak 2012’den itibaren HIV virüsü taşıyan 30 hasta üzerinde denenecek. İkinci aşamada ise AIDS hastası olmayan ancak     yakalanma riski yüksek 600 kişi teste alınarak bağışıklık sisteminin tepkileri belirlenecek. Testin son aşamasında ise yine hastalığa yakalanma riski yüksek 6 bin kişi aşılanarak sonuçları tespit edilecek. Tüm bu aşamaların sonuçları FDA tarafından tek-rar incelenerek karar verilecek. AIDS aşısı konusunda bugüne dek insanlar üzerinde denenme aşamasına gelen 3 çalışma bu noktadan öteye geçemedi. 

i̇lk
aşamada
30
bin
hastada
denenecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir