Medimagazin logo

İlaçların aşırı doz reçete edilmesi epidemik düzeye ulaştı

Aşırı doz reçete edilen ağrı kesici ilaçların, kokain ve eroine göre daha fazla sayıda insanın ölümüne neden olduğu bildirildi
Kaynak: MEDİMAGAZİN DIŞ HABERLER - Doç. Dr. Çağatay BARUT
İlaçların aşırı doz reçete edilmesi epidemik düzeye ulaştı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CDC Vital Bulgular Raporu’na göre, son 10 yılda aşırı dozda reçete edilen ağrı kesiciler nedeniyle meydana gelen ölümlerde üç kat artış meydana geldi. Rapora göre, her gün 40’tan fazla kişi hidrokodon, metadon, oksidon ve aksimorfon gibi narkotik ilaçlar da dâhil olmak üzere, ağrı kesici özelliğindeki ilaçların aşırı doz kullanımı nedeniyle hayatını kaybediyor.

 

CDC yöneticisi Dr. Thomas Frieden yaptığı açıklamada, ağrı kesici ilaçların aşırı doz reçete edilmesinin epidemik düzeylere eriştiğini, artık kokain ve eroine göre daha fazla sayıda insanın ölümüne neden olduğunu söyledi. Ağrı problemi nedeniyle kendilerine ilaç reçete edilen hastaların korunmasının görevleri olduğunu sözlerine ekleyen Frieden, eyaletlerin, sağlık sigortası firmalarının, sağlık hizmeti sunanların ve bireylerin ağrı kesicilerin epidemik düzeylerdeki aşırı doz kullanımına karşı önemli rolleri olduğunu kaydetti.

 

Reçete ile satılan ağrı kesicilerin tıbbi olmayan nedenlerle kullanımının, artan satışlarla birlikte aşırı doz kullanımına ve ölümlere neden olduğu bildirildi. İlaç Kullanımı ve Sağlık Konulu Ulusal Anket sonuçlarına göre, 2010 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nde 12 yaş üzerindeki (toplam 12 milyon kişi) her 20 bireyden birinin reçeteli kullanılabilen ağrı kesicileri tıbbi olmayan nedenlerle kullandığı saptandı. İlaç Uygulama Yönetimi’nden elde edilen verilere göre, bu ilaçların eczanelere sağlık hizmeti veren kurumlara satışından 1999 yılından itibaren yüzde 300’den daha fazla artış meydana geldi.

 

Sessiz bir salgın

Ulusal İlaç Kontrol Politikası Yöneticisi Gil Kerlikowske, reçeteli ilaç istismarının sessiz bir salgın olduğunu ve binlerce yaşamı çalarak toplumdan ve ailelerinden uzaklaştırdığını söyledi. Kerlikowske, sağlık hizmeti sağlayıcılar ile hastaların reçeteli satılan ağrı kesicilerin riskleri konusunda eğitilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

 

İlaç Uygulama Yönetimi, geçtiğimiz nisan ayında oldukça kapsamlı bir hareket planı açıkladı. Bu plana göre, reçeteli satılan ilaçların istismarını önleyebilmek ya da azaltabilmek için eyalet tabanlı reçeteli ilaç izleme programlarının genişletilmesine destek sağlanması, kullanılmayan ilaçların evlerden daha uygun ve daha çevreye duyarlı yöntemlerle uzaklaştırılması ve birden fazla doktordan reçete alınması gibi istismarları önleyecek konuyla ilgili yasal düzenlemelerin gözden geçirilmesi gündeme geldi.

 

Halen 48 eyalette ilaç kullanımını takip eden ve birden fazla doktordan reçete almayı engellemeye yönelik takip programları kullanılıyor ve Adalet Bakanlığının konuyla ilgili önlemler aldığı biliniyor. Başkan Obama, Güvenli ve Sorumlu İlaç Kullanımı Kanunu’nu onaylayarak, eyaletlerin, yerel yönetimlerin istenmeyen reçeteli ilaçları toplamasının ve  güvenli bir şekilde yok etmesinin önünü açtı. Bu sayede İlaç Uygulama Yönetimi’nin ihtiyaç duyulmayan ve son kullanım tarihi geçmiş ilaçları toplama yükümlülüğüne de katkı sağlanmış oldu. Söz konusu kurum geçtiğimiz yıl, ülke çapında 300 tondan fazla ilacı toplayarak imha etmişti.

 

Kaynak: www.pharmacytimes.com/

i̇laçların
aşırı
doz
reçete
edilmesi
epidemik
düzeye
ulaştı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir