Medimagazin logo

İdlib ve Azez'de 2 hastane vuruldu: En az 19 ölü

Suriye'nin İdlib ve Azez kentlerinde gerçekleşen iki ayrı füze saldırısında iki hastane vuruldu. Vurulan hastanelerde toplamda en az 19 kişinin öldüğü belirtiliyor.
İdlib ve Azez'de 2 hastane vuruldu: En az 19 ölü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

İdlib'de vurulan hastane uluslararası yardım kuruluşu Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) tarafından yönetiliyordu.

Suriye'deki muhalif gruplara yakın olan Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, hastaneye saldırının İdlib kentinin Maret el Numan bölgesinde gerçekleştiğini ve hava saldırısında 9 kişinin öldüğünü aktarıyor.

Suriye - Türkiye sınırındaki Azez'de Suriyeli sivil toplum kuruluşu Bağımsız Doktorlar Birliği tarafından yönetilen bir diğer hastanenin de hava saldırılarına hedef olduğu belirtildi.

Gözlemevi, Azez'deki hastanede 10 kişinin öldüğünü, hayatını kaybedenler arasında çouklarla hamile kadınların da bulunduğunu belirtiyor ve her iki saldırının da Rusya tarafından gerçekleştirildiğini öne sürüyor.

Reuters haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, Azez'deki hastanenin 7 adet Rus balistik füzesiyle vurulduğunu öne sürdü.

Türk yetkili, hastanedeki ölü sayısını ise 14 olarak verdi.

MSF: İdlib'deki saldırı kasıtlıydı

İdlib'deki hastanenin 4 füzeyle vurulduğunu ve tamamen yerle bir edildiğini söyleyen MSF Suriye Temsilcisi Massimiliano Rebaudengo, "Bu saldırı kasıtlı olarak yapılmış gibi duruyor. En şiddetli biçimde kınıyoruz" dedi.

Hastanenin yıkılması sonucu yaklaşık 40 bin kişilik yerel halkın sağlık hizmetlerinden mahrum kaldığını söyleyen Rebaudengo, İdlib'deki hastanenin 30 yatak kapasitesine sahip 54 kişiyle hizmet veren bir yer olduğunu ifade etti.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda hastane binasının tamamen yıkıldığı görülüyor.

suriye
sinir tanimayan doktorlar
azez
idlib
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir