Medimagazin logo

Halep’te hastaneler 'dolup taşıyor'

Sınır Tanımayan Doktorlar (MSF) örgütü Suriye ordusunun Halep’te gerçekleştirdiği hava saldırısı nedeniyle yüzden fazla kişinin öldüğü ve birçok kişinin yaralandığını, hastanelerin yaralılarla dolup taştığını açıkladı.
Kaynak: BBC TÜRKÇE
 Halep’te hastaneler 'dolup taşıyor'
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

MSF, Suriye ordusunun aralıksız süren ve ayrım gözetmeyen hava saldırılarının sivillerin yaşadığı bölgelerde kayda değer düzeyde tahribata neden olduğunu açıkladı.

Ölenlerin cesetleri akrabaları alsın diye Halep’teki hastanelerin önüne dizildi.

Salı günü isyancıların elinde bulunan bölgelere yönelik hava saldırısını artırdığı belirtiliyor.

İngiltere merkezli insan hakları örgütü Suriye İnsan Hakları İçin Gözlemevi, Salı günü Shaar ve Maadi bölgelerinde ikisi çocuk 18 kişinin öldüğünü duyurdu.

Örgüt Pazar günü, üç Doğu bölgesinde, 'varil bombası' saldırısında 28’i çocuk 76 kişinin öldüğünü duyurmuştu.


'Siviller hedef alındı'

MSF’nin Suriye koordinatörü Aitor Zabalgogeazkoa, son üç gün içinde helikopterlerin farklı bölgeleri hedef aldığını, bir hastane ve insanların toplu ulaşım aracı bekledikleri bir kavşağın da hedef alındığını belirtti.

Örgüt, saldırılar sonrası hastanelere yaralı akını nedeniyle hayat kurtarmada kullanılan önemli ilaçların ve tıbbi malzemelerin stoklarının tükendiğini aktardı.

MSF çatışmanın tüm taraflarına, sivilleri hedef alan saldırıları ve yerleşim bölgelerinde ayrım gözetmeksizin herkesi etkileyen silahları kullanmayı durdurma çağrısı yaptı.

Pazartesi günü Birleşmiş Millet Genel Sekreteri Ban Ki-Mun da Ocak ayında gerçekleştirilecek Cenevre-2 görüşmeleri öncesinde çatışan tüm tarafların savaşmayı durdurması çağrısı yaptı.

Suriye’de Mart 2011’de başlayan çatışmalarda bugüne kadar 100,000’den fazla kişinin öldüğü düşünülüyor.

halep’te
hastaneler
'dolup
taşıyor'
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir