Medimagazin logo

Gazze'de ilaç sıkıntısı

Gazze'de görevi fiili olarak devam eden eski Filistin Hükümeti Sağlık Bakanlığı, temel ilaç stoklarının yüzde 25'ten fazlasının tükendiğini açıkladı.
Gazze'de ilaç sıkıntısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık Bakanı Yardımcısı Yusuf Ebu er-Rıyş, Şifa Sağlık Kompleksi'nde düzenlediği basın toplantısında, "Bakanlık, daha önce olmadığı kadar ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı çekiyor" dedi.

Bakanlıktaki temel ilaçlar listesinin yüzde 25'inden fazlasının tükendiğini ifade eden Rıyş, önümüzdeki günlerde de yüzde 20'sinin tükenme ihtimali bulunduğunu aktardı.

Rıyş, tıbbi malzeme stoklarının da yüzde 52'den fazlasının tükendiğini, yüzde 10'unun da tükenmekte olduğunu dile getirerek, yakıt sıkıntısı sebebiyle ambulansların yüzde 50'sinin çalışmadığını kaydetti.

Gazze'de yaşanan insani dramın tek sorumlusunun bölgeye 8 yıldır ambargo uygulayan İsrail olduğunu söyleyen Rıyş, Fetih ve Hamas'ın milli mutabakat kapsamında kurduğu uzlaşı hükümetini bölgede milli, ahlaki sorumluluğu üstlenmeye çağırdı.

Rıyş, Mısır yönetimine de Refah Sınır Kapısı'nı insani yardımların bölgeye ulaştırılması ve Gazzelilerin ihtiyaçlarının karşılanması için rutin bir şekilde açma çağrısında bulundu.

Filistin'de, Hamas ve Fetih arasında 23 Nisan'da varılan milli mutabakat çerçevesinde 2 Haziran'da Rami el-Hamdallah başbakanlığında uzlaşı hükümeti kurulmuştu. Ancak hükümet şu ana kadar Gazze'nin sorumluluğunu fiili olarak üstlenmediği için Gazze'deki eski Filistin hükümetine bağlı bazı bakanlıklar görevini hala sürdürüyor.

İsrail, Gazze'ye Hamas'ın genel seçimleri kazandığı 2006 yılından bu yana ambargo uyguluyor.

gazze'de
ilaç
sıkıntısı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir