Medimagazin logo

Fransızlar doktor için kuyruğa girdi

Fransa'da yeni gelen hekime muayene olmak isteyen ilçedeki halkın oluşturduğu metrelerce kuyruk ülkedeki sağlık krizini gözler önüne serdi
Kaynak: AA
Fransızlar doktor için kuyruğa girdi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Fransa basınındaki haberlere göre, doktor ve sağlık çalışanı eksikliği nedeniyle birçok şehirde hastanelerin acil servislerini kapattığı ülkede, Mayenne ilinin Evron ilçesinde yeni bir doktor göreve başladı.

Doktorun geldiğini öğrenen ilçe sakinlerinin sağlık merkezinin önüne akın etmesiyle metrelerce kuyruk oluştu.

France Bleu Mayenne radyosu, Twitter hesabından, şehre taşınan yeni doktora kaydolmak için öğleden sonra 120'den fazla kişinin Evron Sağlık Merkezi önünde sıraya girdiğini açıkladı.

Ouest France sitesi de Evron civarındaki birçok bölgede sağlık çalışanının emekliye ayrılması nedeniyle pratisyen hekim dahi bulmakta zorluk yaşandığını aktardı.

Ülkedeki kırsal bölgelerin büyük bir kısmında aynı durumun hakim olduğu belirtiliyor.

Tepki çekti

Sol cepheden Fransız siyasetçi Jean-Luc Melenchon, Twitter hesabından, yaşananlara atıfta bulunarak, "Macron sayesinde Fransa üçüncü bir dünya ülkesi oldu. Kıtlık, düzensizlik, her şeye muhtaçlık." ifadesini kullandı.

Fransız Milletvekili Damien Maudet, Tıbbi kıtlığın ve acil servislerin kapatılması karşısında Fransız devletinin anayasasına saygı duymadığını belirterek durumu eleştirdi.

Mayenne Milletvekili Guillaume Garot da "Fotoğraflarla doktor kıtlığı daha nasıl güzel anlatılabilir." açıklamasını paylaşarak metrelerce uzunluktaki kuyruğa tepki çekerek çözüm çağrısı yaptı.

Fransa'da Kovid-19 salgınıyla birlikte yaşanan yoğunluk ve personel eksikliği nedeniyle birçok kentte hastaneler acil servislerini kapattığını duyurmuştu.

fransa
hekim
doktor
kuyruk
saglik krizi
Yorum (6)
Devrimci Derviş
bi̇r göz kırparsanız türkiye'deki kardeşlerimiz fransızca kurslarını doldurabilir.
23
Cevapla
2nci Mabeyinci
https://medimagazin.com.tr/guncel/fransada-gunde-120-hastaya-bakan-hekim-gozaltina-alindi-82389 linkindeki gibi 120 yi aşan kuyruğun müsebbini " bu tohtur " olarak görürlerse şaşırmam eski bir deyim: " nerden nereyeeeee " geldi aklıma
6
Cevapla
Hakanokudan
demek ki ilçeye yeni gelen hekime gitme sevdasi sadece bizde değilmiş
16
Cevapla
metin
anlaşırsak yarın başlarım. uzmanlık var. fransızca tercüman ve giderler sizden. avro kabul. pm gönderin.
7
Cevapla
Çilekeş
120 nedirki. bizde normal bir sayı.
8
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir