Medimagazin logo

Düşünceyle protezler hareket ettirilebilecek

Mühendislerin geliştirdiği biyonik beyin implantı sayesinde kolunu veya bacağını kaybeden insanlar, düşünce gücüyle protezlerini harekete geçirebilecekler
Düşünceyle protezler hareket ettirilebilecek
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Mühendislerin geliştirdiği biyonik beyin implantı sayesinde kolunu veya bacağını kaybeden insanlar, düşünce gücüyle protezlerini harekete geçirebilecekler.

Cardiff Üniversitesi'nde MicroBridge Services şirketinde çalışan mühendisler, kolunu veya bacağını kaybeden insanların beyin dalgalarını kullanarak yapay organlarını hareket ettirmelerine yardımcı olacak beyin implant çipi geliştirdiler. İnsan saçından biraz daha kalın olan ve 100 adet sensör içeren algılayıcı çip, beynin hareketten sorumlu bölümüne tutturulmak için tasarlandı. Elektriği ileten oldukça güçlü bir metal olan tunsten karpitten yapılan çipler, sorunlu organların cevap vermelerini sağlamak için doğrudan sinir impulslarına naklediliyor.


Bilim adamları, bu teknolojinin insanların protezlerini nasıl kullanacaklarını öğrenmelerine ve kaybettikleri hareketliliklerini geri kazanmalarına yardımcı olacağına inanıyor. MicroBridge Services şirketinden Dr. Robert Hoyle, implantın beyinden aldığı elektrik sinyallerinin gücünü artırarak ve bunları hareketlilik sağlaması için protezlere göndererek çalıştığını söylüyor. İmplant eklendikten sonra hastanın doğru zihinsel aktiviteyi düşünmesi gerektiğini belirten Hoyle, hastanın bu şekilde protezi harekete geçirebileceğini açıkladı. Deneme çalışmalarının haftalarca sürebileceğini vurgulayan Hoyle, katılımcılar üzerindeki testlerin şimdiden umut verici sonuçlar verdiğini söyledi.


Gelecekte, bu teknolojinin kazalarda felç olmuş kişilere de yardım edebileceği kaydediliyor. Omurgaya yerleştirilebilecek implantın hasarla arasında kuracağı köprü ile omurganın nasıl hareket etmesi gerektiğini yeniden öğrenebileceği belirtiliyor.


Zaman Online

düşünceyle
protezler
hareket
ettirilebilecek
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir