Medimagazin logo

DSÖ: Salgın durdurulabilir

Dünya Sağlık Örgütü, Batı Afrika'daki Ebola salgınının durdurulabileceğini açıkladı
DSÖ: Salgın durdurulabilir
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gana'nın başkenti Akra'da 11 Afrika ülkesinin sağlık bakanlarıyla yapılan acil toplantıdan sonra DSÖ, toplu halde somut önlemlerin alınmasıyla salgının önüne geçilebileceğini vurguladı.

DSÖ'nün Afrika Bölge Müdürü Dr. Luis Gomes Sambo, yazılı açıklamasında, salgından etkilenen bölgelerdeki yardımları kolaylaştırmak için insani kaynakların ve fonların tahsisinin önemine işaret etti.

Sambo, virüsün yayılmaya devam etmesinin, kamu sağlığı önlemleri konusundaki önerilere ters düşen bazı gelenek ve inançlardan, ülke içi ve uluslararası yolculukların fazlalığından kaynaklandığını belirtti.

Dini liderlerin ve bölge yetkililerinin bilgilendirilmesinin, hükümetler ve toplumlar arası iletişimin artırılmasının önemine dikkati çeken Sambo, bu şekilde daha güvenilir veriler elde edilebileceğini, etkili ve kalıcı önlemlerin hayata geçirilebileceğini vurguladı.

Sambo, bilim adamlarını da hastalığın önlenmesi ve kontrol altına alınması konusundaki araştırmalarını artırmaya çağırdı.

DSÖ, önceki gün, Gine, Liberya ve Sierra Leone'deki Ebola salgınında 759 vakadan 467'sinin öldüğünü açıklamıştı.

24 Haziran'dan bu yana 129 kişinin daha yaşamını yitirmesi nedeniyle DSÖ, Gine, Liberya, Sierra Leone, Fildişi Sahili, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gambiya, Gana, Gine Bissau, Mali, Senegal ve Uganda sağlık bakanlarını acil toplantıya çağırmıştı.

2 gün süren ve bugün sona eren toplantıya, aralarında Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün de bulunduğu DSÖ destekçilerinin temsilcileri de katıldı.

dsö:
salgın
durdurulabilir
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir