Medimagazin logo

DSÖ: Hastalıklara hayvan adı verilmesin

Dünya Sağlık Örgütü'nün hastalıklara hayvan adları verilmesini yasaklamak istediği bildirildi. Kararın kabul edilmesi durumunda domuz gribi gibi hastalıklar başka isimlerle anılacak.
DSÖ: Hastalıklara hayvan adı verilmesin
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), hayvanlara karşı negatif yaklaşımı engellemek amacıyla hastalıklara sıfat olarak hayvan isimlerinin verilmesini yasaklamak istediği bildirildi. Örgütün politik doğruculuğu hayvanseverler tarafından takdirle karşılandı.

Daily Mail’de yer alan habere göre, kuş gribi ve domuz gribi gibi hastalıkların bu isimlerle anılmasının yasaklanmasını isteyen DSÖ, hayvanların gereksiz yere katledilmesinin de engellenmesi gerektiğini belirtti. Birleşmiş Milletler bünyesindeki DSÖ’nün yeni kılavuzunda içinde millet adı geçen hastalıkların (İspanyol gribi) da isimlerinin değiştirilmesi gerektiği vurgulandı. Örgüt, bu tip isimlerin, o ülkelerde yaşayan insanları rahatsız edebileceğini ifade etti. DSÖ, “kültürel, sosyal, ulusal, bölgesel, profesyonel ve etnik grupları” rencide etmekten kaçınmak istediğini duyurdu. Yeni kılavuzda, hastalıkların tariflerinde “bilinmeyen, ölüm, ölümcül ve bulaşıcı” gibi kelimelerin, korkunun yayılmasını engellemek amacıyla kullanılmaması da önerildi.

'BU HAYAT KURTARMAYACAK'

Hayvanseverlerin olumlu bulduğu yeni kılavuz, doktorlar ve bilim insanları tarafından eleştirildi. Kılavuzda hastalıkları iyileştirmeye yönelik hiçbir adım olmadığını belirten uzmanlar, örgütün ebola salgınında da başarısız olduğunu hatırlattı. Konu hakkında konuşan Profesör Hugh Pennington, “Bu hayat kurtarmayacak. Politik doğruculuk başlığı altında böyle kararlar alınıyor ve ben bunun uzun dönemli faydasının olacağından şüpheliyim” dedi.

dsö:
hastalıklara
hayvan
adı
verilmesin
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir