Medimagazin logo

Doktorlar Süleyman'ın neredeyse kopmuş olan başını yerine dikti

İsrailli cerrahlar, bisiklet kazası sonucu kafası kopmak üzere olan Süleyman'a, son derece riskli ve nadir bir operasyon yaptılar. Doktorlar Süleyman'ın iyileşmesinin tam bir mucize olduğunu söylüyor. Öyle ki operasyonu açıklamak için bir aya yakın süre beklediler
Kaynak: Halk TV
Doktorlar Süleyman'ın neredeyse kopmuş olan başını yerine dikti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bisiklet sürerken arabanın çarptığı 12 yaşındaki Filistinli Süleyman Hassan'ın vücudundan neredeyse kopan kafası nadir görülen bir operasyon yeniden yerine dikildi.

Kudüs'teki bir hastanenin bu hafta yaptığı açıklamaya göre, İsrailli cerrahlar mucizevi bir ameliyat gerçekleştirdiler ve bisiklet sürerken arabanın çarptığı bir çocuğun neredeyse kopan kafasını yeniden takmayı başardılar.

The Times'a göre, Batı Şeria'dan 12 yaşındaki bir Filistinli olan Süleyman Hassan, kafatası omurgasının üst omurlarından neredeyse kopmuştu. Vaka iki taraflı atlanto oksipital eklem çıkığı olarak tanımlandı.

Araba çarptığında Hassan bisikletini sürüyordu. Çocuk aceleyle Hadassah Tıp Merkezine kaldırıldı ve hemen travma ünitesinde ameliyata alındı. Doktorlar, kafasının "boynundan neredeyse tamamen ayrıldığını" söyledi.

Operasyonu yöneten ortopedi uzmanı Dr. Ohad Einav, ameliyatın birkaç saat sürdüğünü ve doktorların "hasarlı bölgede yeni plaklar ve sabitlemeler" kullanmasını gerektirdiğini söyledi.

Einav, "Çocuğu kurtarma becerimiz, bilgimiz ve ameliyathanedeki en yenilikçi teknoloji sayesinde oldu" dedi ve ekibin "çocuğun hayatı için savaştığını" da sözlerine ekledi.

Einav ve ekibi, i24 News'e göre Hassan'ın tahmini hayatta kalma oranının yalnızca yüzde 50 olduğunu ve iyileşmesinin bir mucizeden başka bir şey olmadığını söyledi.

Operasyon Haziran ayında gerçekleşti, ancak doktorlar sonuçları açıklamak için bir ay bekledi. Hastane kısa bir süre önce Hassan'ı servikal atel ile taburcu etti ve iyileşmesini izlemeye devam edecek.

Einav, "Böyle bir çocuğun herhangi bir nörolojik kusuru veya duyusal veya motor işlev bozukluğu olmaması ve bu kadar uzun bir süreçten sonra normal bir şekilde işlev görmesi ve yardımsız yürümesi küçük bir şey değil" dedi.

İsrail'in TPS haber ajansına göre, Hassan'ın babası, sağlık ekibine "büyük bir teşekkürden" başka bir şeyi olmadığını söyleyerek, iyileşme sürecinde oğlunun başucundan ayrılmadı.

TPS, babanın "Onu kurtaran profesyonellik, teknoloji ve travma ve ortopedi ekibinin hızlı karar vermesiydi" dedi.

Klinik Tıp Profesörü ve NYU Langone Tıp Merkezi'nde pratisyen bir dahiliyeci ve Fox News katılımcısı olan Dr. Marc Siegel, Fox News Digital'e "muhteşem" ameliyatın ancak ana kan damarları bozulmadan kalırsa mümkün olduğunu söyledi. Siegel şunları dedi:

"Öyküden, ana kan damarlarının muhtemelen kesilmediği ve bunun ortopedik bir yeniden inşayı içerdiği anlaşılıyor - muhtemelen çubuklar ve yeniden bağlanan bağlar ve muhtemelen kemik greftleri ve implantlar kullanılarak."

Einav, ameliyatın "son derece nadir" olduğunu vurguladı, ancak bir çocuğun kafasının bir yetişkine göre büyük boyutunun "daha duyarlı" olduğu anlamına geldiğini vurguladı.

"Bu hiç de yaygın bir ameliyat değil, özellikle de çocuklarda ve gençlerde değil. Bir cerrahın bunu yapması için bilgi ve deneyime ihtiyacı var" dedi.

doktor
israil
bisiklet kazasi
suleyman hassan
Yorum (2)
Cerrah
bence yalan bu. kopmus kafa yerine mi dikilir. ustelik filistinli cocuk ve israil hastanesi. adamlar zaten sudan sebeplerle tetige basmaya hevesli
6
Cevapla
murat
ya biraz akıllı haber yapın ya kopan kafa ne ya neyin kafasını yaşıyorsunuz böyle tıp yazarlığı olurmu ?
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir