Medimagazin logo

Dirençli bakteriler terörizm kadar tehlikeli

İngiltere’de 22 ayda hazırlanan Küresel Eylem Planı raporunda antibiyotiklere dirençli bakterilerin 2050 yılında her 3 saniyede 1 kişiyi öldürebilecek kadar güçleneceğini öngörülüyor. Raporda dirençli bakterilerle mücadelenin 100 trilyon dolara mal olacağı belirtildi.
Kaynak: ntv.com.tr
Dirençli bakteriler terörizm kadar tehlikeli
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Antibiyotiklere direncin tavan yaptığı 2014 yılından bu yana 1 milyondan fazla kişi enfeksiyon kaynaklı hastalıklardan dolayı yaşamını yitirdi.

İngiltere’de Başbakan David Cameron’un talimatıyla hazırlana Küresel Eylem Planı’nın raporunda bu sayının ileride daha da artacağı belirtiliyor.

22 aylık bir çalışma sonucu olan araştırmaya göre, eğer harekete geçilmezse, antibiotiklere dirençli bakteriler, 2050 yılında her üç saniyede bir kişinin ölümüne neden olacak. Bu sayı yılda 10 milyon kişinin ölmesi anlamına geliyor.

Raporda antibiyotiklere dirençli bakterilerin terörizm kadar büyük bir tehlike oluşturduğu ifadelerine yer verildi.

2050 yılından itibaren dünya genelinde her yıl 10 milyon kişinin dirençli bakteriler nedeniyle ölebileceği belirtildi.

 

HIZLA KAYBEDİLEN BİR SAVAŞ

Antibiyotiklere dirençli bakterilerle mücadelenin, dünyanın hızla kaybetmekte olduğu bir savaş olduğuna dikkat çekiliyor.

Küresel eylem planında karanlık çağlara geri dönülmesini önüne geçilmesi için  antibiyotiklerini kullanımı konusunda devrim yapılması çağrısı yeralıyor ve insanların ilaçların kullanımı konusunda eğitilmesi için dev bir kampanya başlatılması isteniyor.

Raporda antibiyotik konusunda tıp dünyasında yeterince gelişme yaşanmadığını ve elde olan çözümlerin ise hızlı bir şekilte tüketildiği belirtildi.

Bu soruna çözüm bulunmasının dünya genelinde 100 trilyon doları aşan bir maliyet olacağı vurgulanıyor.

Uzmanlar, halen ölümlerin yüzde 7'sinin enfeksiyon kaynaklı olduğunu, ancak bu oranın yüzde 40'a yükselebileceğini söylüyor.

 

antibiyotiklere direnc
bakteri
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir