Medimagazin logo

Daha az çalışan doktor daha iyi doktor mudur?

ABD’de ve AB ülkelerinde, uzmanlık eğitimi alan genç doktorların çalışma saatlerine getirilen kısıtlamalar ülkeleri ikiye böldü
Kaynak: MİLLİYET
Daha az çalışan doktor daha iyi doktor mudur?
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Bir kesim genç doktorların kısıtlı saatlerde çalışmalarının hastaneye daha iyi ve dinlenmiş hekimler olarak döneceği fikrinde hemfikirken, uzmanların bir kısmı genç doktorların hastanede daha az vakit geçirmelerinin tıbbi uzmanlaşma yolunda aldıkları eğitim ve hasta bakımı kalitesinde düşüş yaratacağını savunuyor.
 
Çalışma saati düştü
İngiliz Tıp Dergisi tartışmalar üzerine yayımladığı bir raporda, genç doktorların daha az çalışmalarının hasta bakımı kalitesi üzerinde zannedildiği kadar etkili olmadığını ortaya koydu. Raporla ilgili araştırmayı yürüten London College Üniversitesi uzmanlarından Dr. Ramani Moonesinghe, hasta bakımındaki kaliteyi arttırmanın yolunun çalışma saatleriyle oynamaktan geçmediğini, bunun daha karmaşık bir sorun olduğunu söyledi. ABD’de geçen Eylül ayında başlatılan bir uygulama ile doktorların haftalık çalışma saatleri 80 saat ile kısıtlandı. Avrupa Birliği ülkelerindeki doktorlar ise 2009’dan beri haftada 52 saat çalışıyorlar. Bu saatin 2012 ile birlikte 48’e çekilebileceği belirtiliyor.
daha
az
çalışan
doktor
daha
iyi
doktor
mudur?
Yorum (3)
Dr.xyz
Yanıtım: EVET! Hedefe, yani uzmanlığa yönelik değil de hizmete yönelik en ufak hareket, asistanı yoruyor ve eğitimde kalitesizliğe yol açıyor. Nerden mi biliyorum? Kendimden.Beni köle gibi kullandılar.Çok iş yaptım ama uzmanlığımla ilgili birçok konu eksik kaldı.Rotasyonlarımın çoğunu serviste kölellik yaparak kağıt üzerinde yaptırıldım.Hocalar karşılıklı anlaşmıştı. Allah uzmanlık yaptığım serviteki hocamın, uzmanların, buna göz yuman bakanlık görevlilerinin layığını versin.
0
Cevapla
Sermet Can
Bu konuda ABD'de yapılmış çalışma var. Çoğu bu koşulların tıbbi hatayı artırdığını gösteriyor.İyi doktor olup olmaması da tek sorun değil, hiçbir insan bu kadar ağır şartlarda (kölelik diyelim) çalışmamalıdır. İnsani olanı budur.
0
Cevapla
SKa
İşte şimdi örnek aldığınızı iddia ettiğiniz ülkelerde alınan tedbirlere ne diyeceksiniz Bakan Bey. Bunlar da "ülkemizin sağlık sistemini baltalamaya yönelik hareketler" değil mi?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir