Medimagazin logo

‘Berlin Kalbi’nin yararları

New England Tıp Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma Almanya’da geliştirilen ve “Berlin Kalbi” olarak adlandırılan kalp pompasının yararlarını ortaya koyuyor. Araştırmaya Avrupa ve Amerika’daki 17 hastane katıldı. Pompanın özellikle genç kalp hastaları için yararlı olduğu bildiriliyor.
Kaynak: VOA
 ‘Berlin Kalbi’nin yararları
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

16 yaşındaki Marco Murguia, artık basketbol oynayabiliyor ve normal bir hayat sürüyor.

2007 yılında Marco 10 yaşındayken, annesi Connie Murguia, oğlunun sürekli halsiz olduğunu farketti ve onu doktora götürdü: “Kalbi yeterince kan pompalamadığı için sürekli halsizdi.”

Doktorlar, Marco’nun acil kalp nakline ihtiyacı olduğuna karar verdi ve onu organ nakil listesine aldı. Ancak bekleme süresi, özellikle çocuklar için uzun olduğundan Marco’ya Berlin Kalbi adlı pompa takıldı.

Hastanın vücut ölçülerine göre tasarlanan pompa, kalbe, göğüs üzerinden giden ince tüplerle bağlanıyor.

Texas Çocuk Hastanesi’nden Doktor Charles Fraser, Pediatrik Kan Dolaşımı Destek Cihazının Yararları konulu araştırmanın ekip lideri.    

Doktor Fraser,  “Kalplerimiz vücudun ihtiyaç duyduğu kadar kan pompalamak üzere tasarlandığından, yapay pompa da hastanın vücut oranlarına göre tasarlanıyor,”   şeklinde konuşuyor.

Kalp pompası takılması için bekleyen çocuklar hastanelerde uyuşturularak bekletiliyor. Ancak Berlin Kalbi pompası takılanlar, nakil yapılıncaya kadar 192 gün boyunca aktif kalabiliyor.

Doktor Fraser, “Kalp kapakçığıyla (valve) pompalama bölmesine gönderilen kan yine aynı yolla vücuda gönderiliyor. Bunlar tek yönlü, dolayısıyla kan sadece tek yönde hareket ediyor,” diyor.

Doktor Fraser, Berlin Kalbi pompasını yeni doğmuş bir bebekte de kullanmış: “Hasta ölüyordu. Ancak kendi ölçülerine uygun bir pompa sayesinde hayatta tuttuk. Daha sonra organ nakli yapıldı, şu anda sağlığı oldukça iyi.”

Araştırma bu pompayı kullananların %30’unun hafif inme geçirdiklerini de gösteriyor. Ancak sağladığı yarara bakılınca bu risk, doktorlar tarafından kabul edilebilir düzeyde sayılıyor.  

Doktor Fraser,  “Kalp nakli için sıraya alınan çocuklar, bu nakil yapılmazsa hayatlarını kaybediyor,” diyor.

Dr. Fraser, ileride Marco gibi çocukların daha aktif bir yaşam sürebilmesini sağlayacak daha iyi ve etkili yeni kalp pompaları geliştirileceğini söylüyor.

‘berlin
kalbi’nin
yararları
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir