Medimagazin logo

Anne sütü üreten inek kopyalandı

Arjantinli bilim adamları, anne sütü üreten inek kopyaladılar.
Anne sütü üreten inek kopyalandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Daily Telegraph'ın haberine göre, bilim adamları genetik teknoloji kullanarak doğumdan önce ineğe insana ait ''anne sütü'' geni enjekte ettiler. Bunun neticesinde, klonlanan havyan yetişkinlikte ''insanlarınkine benzer süt'' verebilecek.


     Klonlamayı yapan Buenos Aires'teki Milli Tarım Teknolojisi Enstitüsü'nün açıklamasında, böylece ''"bebeklerin beslenmesinde büyük önem taşıyacak bir gelişme sağlandığı'' bildirildi.


     Açıklamada, klonlanan ineğe ''Rosita İSA'' adının verildiği ve bunun insan sütünde bulunan proteinleri içeren iki insan genini taşıyan ilk büyükbaş hayvan olduğu belirtildi.


     Enstitü ile çalışan Milli San Martin Üniversitesi'nden Adrian Mutto, ''Amacımız, bebeklere anti bakteriyel ve anti viral koruma sağlayan laktoferrin proteini ile yine bir anti bakterial madde olan lysozme enjekte ederek, inek sütünün besleyici değerini artırmaktı'' dedi.


     Çinli bilim adamları nisan ayında insan sütünde bulunan protein içeren GM Holstein inekleri yetiştirdiklerini bildirmişlerdi. Ancak Arjantinli ekip, Çinlilerin sadece bir insan geni kullandıklarını, kendilerinin ise sütün insanınkine daha çok benzemesini sağlayan iki gen kullandıklarını söylediler.

anne
sütü
üreten
inek
kopyalandı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir