Medimagazin logo

Ameliyatın hemen başında uyandı

İngiliz kadın anestezi verildikten sonra uykuya daldı. Ancak kısa süre sonra uyandığında hareket edemiyordu ama karnının dürtüldüğünü hissediyor, hakkındaki konuşmaları duyuyordu.
Kaynak: BBC
Ameliyatın hemen başında uyandı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 LONDRA - İngiltere ’de apandisit ameliyatı olan kadın , anestezi hatası nedeniyle ameliyattan hemen önce uyandı. Tekrar uyutulan Alexandra Bythell’in apandisi başarıyla alındı fakat 36 yaşındaki kadın, yaşadığı bu “dehşet verici” tecrübe nedeniyle ‘posttravmatik stres bozukluğu’ yaşadı.


Bythell, gözleri kapalı ve solunum tüpü yerleştirilmiş halde uyandığında ameliyatta olduğunu sandı. Royal Blackburn Hastanesi’nin bağlı olduğu East Lancashire Hastane Vakfı, anestezi ekibinin hatasından kaynaklandığı belirtilen olay nedeniyle özür diledi ve Bythell’e tazminat ödemeyi kabul etti.


Psikiyatri hemşiresi olan Bythell, ameliyat öncesinde anestezi verildikten sonra söylendiği gibi 10’dan geriye doğru saydı ve uykuya daldı.


Ancak kısa süre sonra uyandığı ve tıbbi personelin boyu ve ağırlığı hakkında konuştuğunu duydu. Verilen ilaç nedeniyle hareket edemiyordu fakat birinin karın bölgesini bastırıp dürttüğünü hissetti.


Tekrar uykuya dalmadan önce, birinin “Daha fazla morfin” için bağırdığını duydu. Bythell, “dehşet verici” tecrübeyi şöyle anlattı:
“Panikle histeri geçirdim fakat hiçbir şey yapamıyordum. Ameliyata girmiş olduğumu düşündüm ve öleceğimi hissettim. Daha sonra personele ne olduğunu anlatmaya çalıştım ama mazeretlerle geçiştirilmeye çalışıldı ve bana tamamen yanlış bilgi verildi: Önce halüsinasyon dediler, sonra arızalı makina. Bütün bu olayın birinin makina içinde gaz olup olmadığını kontrol etmemesi nedeniyle meydana geldiğini öğrenmek inanılmaz derecede üzücüydü.”

Bythell’in avukatları, ‘posttravmatik stres bozukluğu’ teşhisi konan hemşirenin Eylül 2010’daki ameliyatın ardından 4 ay işten izin aldığını açıkladı.


Avukatlar ve Ulusal Sağlık Hizmetleri yetkilileri, tazminatın miktarı konusunda açıklama yapmadı.

ameliyatın
hemen
başında
uyandı
Yorum (5)
selim
beyin mr anjiosu çeksinler.moya moya hastalığında böyle şeyler olur.
0
Cevapla
bekir özeren
aah ah! İngiltere'den de bir Aydın Abimiz olsaydı. bize neler anlatırdı.. :)
0
Cevapla
aydin sinal
ANESTESISTler icin :belki ilgilenen olur diye acikliyorum,benim tecrübeme göre apendektomie gibi kisa süren bu ameliyatta anestesist propofol ve norcuron vererek entübe etmis narkozu fentanyl tek doz ve propofol infision ile devam ettirmek istemis, ,%70 hava,%30 oksijen ile narkoz aletine baglamis,lachgas(azotprotoksit)kullanilmadigi icin retrograd amnezide görülmüyor,hastanin uyanmasina sebep ilk intube dozu propofol kisa süre etkili olur,hemen profofol infisionuna gecilmesi gerekli,burada ya ihmal edilmis yada infision alentinde bir bozukluk olmus,hasta uyanmis,norcurom un etkisiyle kas felci oldugu icin hasta entübe bicimde kimildayamamaktadir.hemen 50-100 mg.propofol verilmesiyle hasta tekrar uyur,burada tipbi bir hata yok sadece bir ihmal var oda anestesistin aleti kontrolu veya hastanin uyanacagini bilerek cobuk hareket etmesi lazimdi.Bu gibi ihmaller anesteside görülür ama hata degil ihmaldir,iyi bir premedikasyonla(dormicum oral)bu olay önlenebilirdi.Hastanin alacagi birkac kurus tazminat,eger ameliyat icinde olsa agri parasida alirdi.
0
Cevapla
Frankie Bellevan
ameliyat olan psikiyatri hemşiresi bythell;operasyon sonrası yaşadığı "posttravmatik stres bozukluğu" nedeniyle 4 ay izne ayrılmış. en azından üstüne bir de tazminat alacak. bizlerin yaşadığı stresten kurtulmamız için; mesleği bırakmaktan aşağısı bizi kurtarmaz. peki bizlerin eline ne geçecek? bizler de "uyguladığı sağlık politikaları ile bizlerin sağlığını bozan" sağlık bakanlığı aleyhine mi tazminat davası açsak acaba? ruh sağlığı bozulmayanımız kaldı mı?
0
Cevapla
sk
Aydın bey metinde zaten bahsedilmiş. İndüksiyondan sonra gaz açılmış ama vaporizatörde gaz yokmuş. Yani propofol infüzyonu olayda sözkonusu değil. Sadece indüksiyonda kullanılmıştır. Iv dormicum varken orali düşünmeniz de biraz fantazi mi olmuş acaba?
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir