Medimagazin logo

Almanya’da genç doktorlar taşrada çalışmak istemiyor

Almanya’da ciddi oranda doktor açığı yaşanadursun, genç doktorların kırsal kesimde çalışmak istemedikleri ortaya çıktı. Bu nedenle kırsal kesimde muayenehanesi bulunan emekliliği gelmiş doktorların muayenehanelerin devredecek doktor bulamadıkları belirtildi. Genç doktorların küçük muayenehanelerin getirdiği kazançtan tatmin olmadığı ifade edildi.
Kaynak: Doç. Dr. Çağatay BARUT- MEDİMAGAZİN
Almanya’da genç doktorlar taşrada çalışmak istemiyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bavyera Doktorlar Birliği (KVB), Aşağı Bavyera bölgesindeki aile hekimlerinin yüzde 45’inden fazlasının 10 yıl içinde emekli olacağını hesaplıyor. Bavyera’daki 9 bin 112 doktorun dörtte birinin 60 yaşın üzerinde ve yaş ortalamasının da 52 olduğu kaydedildi.

Yeterince doktor olduğunu savunan yetkililer ise yaşanan sıkıntının doktorların ülke genelinde eşit şekilde dağılmamasından kaynaklandığını dile getiriyorlar. Yaraya merhem olmak isteyen Sağlık Bakanlığının, Hasta Bakım Yasası ile kırsal kesimde çalışan doktorlara daha iyi ödeme yapılmasını ve böylece doktorları kırsal kesime çekmeye çalıştığı bildirildi. Bu planın ne kadar işe yarayacağını zaman gösterecek.

almanya’da
genç
doktorlar
taşrada
çalışmak
istemiyor
Yorum (3)
My
Bu almanların kafa hiç çalışmıyor. Zorunlu hizmet ile gönderse para vermesine de gerek kalmaz. Orada henüz demokrasi var sanırım kölelik sistemine henüz gecilememis. Aslında zorunlu hizmeti getirirlerse oy oranlarını da oldukça arttırırlar. Vurun doktora alın oyu aslında basit bı siyaset...
0
Cevapla
murat
My (Uz Dr )di mi..hic kafalari calismiyor.yeni mezunlarin diplomalarina el koyar zorla calistirirsin. bitirdikten sonra bir posta uzmanliktan sonra bir posta yan daldan sonra bir posta mecburi hizmet koyarsin.ustune polisine yaptiramadigin askerligi yaptirirsin.muayenehanelere bol miktarda kesinti uygularsin.uymayanlari isten cikartir arada kalanlara- kurum hekimi- recetelerini odememek sureti ile hekimlik yaptirmazsin.emekli olmak isteyenleri emekli etmez uzmanlara 7 24 nobet yazarsin.hastaneden acilde tutturamazsan icap nobeti diye 5 dakikada bir acile cagirmak sureti ile seve seve acilde calistirirsin.ustune para odemez izin yaptirmazsin.arada ayaklanan asistanlar filan olursa onlara rektorleri gonderir az gonullerini alir sonra da ayni tas ayni hamam eski usule donersin.. almanlar bu isi bilmiyor azizim..
0
Cevapla
mehmet türk
Esasında ibretlik bir olay.Türkiyede zorla diplaması alıkonulan doktorlar var.Mecburi hizmet adı altında zorla çalıştırılan doktorlar...Bu çile birgün bitecek.Buna eminin .Hekimlere dünyanın hiçbir ülkesinde olmayan mecburi görev yaptıranlar tarih önünde mahçup olcaklar.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir