Medimagazin logo

Afganistan'da hastane bombalandı: 19 ölü

ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentinde Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün (MSF) faaliyet gösterdiği hastaneye yönelik hava saldırısında ölenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.
Afganistan'da hastane bombalandı: 19 ölü
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

KABİL (AA) - Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentinde Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünün (MSF) işlettiği hastanenin hava saldırısı ile hedef alınması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının 19'a yükseldiği bildirildi.

MSF'den (Médecins Sans Frontières) yapılan açıklamada, "Kunduz'daki hastaneye düzenlenen saldırıda 12'si MSF görevlisi 19 kişi yaşamını yitirdi, 37 kişi de yaralandı" ifadesine yer verildi.

Hayatını kaybeden 7 kişiden 3'ünün çocuk olduğu, yaralı 37 kişiden 19'unun MSF personeli olduğu ve 5'inin hayati tehlikesinin devam ettiği kaydedildi. Bu arada ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe ediliyor.

MSF, saldırıyı çok sert ifadelerle kınarken "Kunduz'da koalisyon güçlerince gerçekleştirildiği anlaşılan bu hava saldırısı, uluslararası insan haklarının ağır bir şekilde ihlalidir" mesajını iletti.

Örgüt, saldırı ile alakalı en kısa zamanda, şeffaf ve hesap verebilirliği olan bir rapor hazırlanmasını talep etti.

- "Korkunç şekilde öldürüldüler"

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Genel Başkanı Meinie Nicolai, saldırının insan haklarının ağır bir şekilde ihali olduğunu, koalisyon güçlerinden gerçek anlamda şeffaflık beklediklerini ve olayın basit bir sivil kayıp olarak görülmesini kabul etmeyeceklerini dile getirdi.

Nicolai, "Hastanemiz, gece saat 02.08'den saat 03.15'e kadar her 15 dakikada bir hava saldırıları ile hedef alındı. Çevresindeki çoğu binaya dokunulmazken hastanemizin ana binası, yoğun bakım ünitesi, acil servisi ve fizyoterapi koğuşları defalarca havadan hedef alındı" ifadelerini kullandı.

- "Hareket edemeyen hastalar yataklarında yanarak can verdi"

MSF'in Kuzey Afganistan faaliyetleri sorumlusu Heman Nagarathnam da savaş uçaklarının hastanenin etrafında daire çizdiğini, önce bombardıman yapıp bir süre çekildiğini daha sonra yeniden saldırı düzenlediklerini söyledi.

Nagarathnam, "Bu saldırılar defalarca oldu. Bir süre durup sonra yine vuruyorlardı. Dışarı çıktığımda binanın yanmaya başladığını gördüm. Kaçabilenler hastanenin sığınağına kaçtı ama hareket edemeyen hastalar yataklarında yanarak can verdi" dedi.

- Taraflar hastanenin koordinatlarını biliyordu

MSF, saldırı sonrası yaptığı açıklamada, Kunduz'da savaş başlamadan önce gerek Afganistan gerekse koalisyon güçlerine hastanenin koordinatlarının verildiğini belirtti.

Açıklamada, "29 Eylül'de bölgede savaşan tüm taraflara hastanemizin GPS koordinatları verilmiş ve sağlık hizmetleri sunan merkezimizin hedef alınmasından kaçınılması istenmişti" ifadelerine yer verildi.

Saldırı sırasında hastanede 80 yerli ve yabancı MSF personeli ile 105 hasta bulunduğu belirtilirken bombardımanda yaralananların bir kısmının Kunduz'a iki saat mesafedeki Puli Humri kentine nakledildikleri bildirildi.

1980 yılından bu yana Afganistan'da sağlık alanında hizmet veren MSF'nin, ülkenin farklı kentlerinde hastaneleri bulunuyor.


Obama, yazılı açıklamasında, Amerikan halkı adına, Kunduz'da Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü hastanesindeki trajik olayda hayatını kaybeden sağlık çalışanları ve sivillerin yakınlarına taziyelerini ilettiğini belirtti.

ABD Savunma Bakanlığının saldırıya ilişkin kapsamlı soruşturma başlattığını vurgulayan Obama, soruşturma sonuçlanıncaya kadar da bu trajediye ilişkin kesin hükümde bulunmayacaklarını kaydetti.

Eşi Michelle ile dualarının saldırıdan etkilenen siviller ve aileleriyle olduğunu ifade eden Obama, Afganistan'ın güvenliği için uluslararası ortaklarıyla Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani ve Afgan hükümetiyle yakından çalışmayı sürdüreceklerini bildirdi.

Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz kentinde MSF'nin işlettiği hastanenin ABD uçaklarınca yapıldığı iddia edilen hava saldırısında vurulması sonucu 19 kişinin hayatını kaybettiği açıklanmıştı.

afganistan
obama
hastane bombalandı
sınır tanımayan doktorlar örgütü
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir