Medimagazin logo

ABD'de menenjit salgının nedeni bulundu

ABD'de bozuk steroid iğnelerinde bulunan mantar ile 20 kişinin ölümüne neden olan menenjite yol açan mantarın aynı olduğu kesinlik kazandı.
Kaynak: AA
ABD'de menenjit salgının nedeni bulundu
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Gıda maddeleri ile ilaçların denetiminden sorumlu Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), 16 farklı eyalette 250'den fazla kişiyi etkileyen ve 20 kişinin yaşamını yitirmesine yol açan menenjite, Boston merkezli ilaç firması NECC tarafından üretilen steroidlerde bulunan mantarın neden olduğunu doğruladı.
Daha önce 50'den fazla açılmamış ilaç şişesinde mantar bulunduğunu belirleyen yetkililer, menenjite neden olan mantarın türünü bulmak için araştırma yapılması gerektiğini açıklamıştı.


Ölenlerin hepsinin firma tarafından üretilen steroid iğnelerini kullandığı tespit edildi.
NECC, dün yaptığı açıklamada, FDA ve Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi yetkilileri ile birlikte ilaçlara mantarın nasıl bulaştığını belirlemeye çalıştıklarını ifade etti.


Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezi müfettişleri, Çarşamba günü firmanın binasını aramıştı. Menenjit vakalarının ardından NECC, Mayıs ayından bu yana üretilen ve 23 eyaletteki kliniklere gönderilen yaklaşık 18 bin steroid iğnesini geri çağırmış, daha sonra da üretimini durdurup tüm ilaçlarını toplattırmıştı. Yaklaşık 14 bin kişinin, firma tarafından üretilen steroid iğnelerini kullandığı sanılıyor.

abd'de
menenjit
salgının
nedeni
bulundu
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir