Medimagazin logo

ABD malı hatalı imal edilen kalça protezleri çıkarılıyor

Amerikan şirketi “DePuy” tarafından üretilen ve dünya genelinde satışı yapılan hatalı kalça protezleri piyasadan toplatılıyor. Bugüne kadar ameliyatla protezi taktıran binlerce hastanın tekrar bıçak altına yatması gündeme geldi.
Kaynak: HÜRRİYET
ABD malı hatalı imal edilen kalça protezleri çıkarılıyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

 

Alman Spiegel Dergisi’nin haberine göre ABD’li Johnson&Johnson şirketinin yan kuruluşu olan DePuy, kalça protezini piyasadan geri çekme kararı aldı. Sadece Almanya’da 5500 hastanın bu firmaya ait kalça protezinden taktırdığı bildirildi. Haberde “Şu ana kadar binlerce hasta tekrar bıçak altına yatarak taktırdığı kalça protezini çıkarttırmak zorunda kaldı. Uzmanlar, önümüzdeki dönem bu protezi taktıran her hastanın tekrar ameliyat olmak zorunda olduğunu düşünüyor.

1 YIL ÖNCE UYARDI

Olay, Almanya tıp tarihinin en pahalı skandalı olma yolunda. Yapılması gereken ameliyatlar ? nedeniyle milyonlarca Euro’luk masrafın meydana gelmesi bekleniyor” yorumu yapıldı.

Dünya genelinde satış yapan Johnson&Johnson’ın zararı düşürmek için sağlık sigortaları ile görüşmelerini sürdürdüğe dikkat çekilirken “Milyarlarca Euro’luk bir piyasa payı bulunuyor.

Şirketler yeni ürünlerini pazarlamanın peşinde. Johnson&Johnson bir yıl önce dünya genelindeki sağlık sigortalarına mektup göndererek kalça protezi ile ilgili sorun yaşandığını duyurdu. Mektuptan birkaç ay sonra ise ürünü piyasadan çekme kararı aldı” bilgilerine yer verildi. Haberde ayrıca, Berlinli avukat Jörg Heynemann’ın meslektaşı Annika Zumbansen ile mağdur hastaların hakkını aramak için çalışmalarda bulunduğu da hatırlatıldı.

TÜRKİYE’DE DE KULLANILIYOR

Üretici firma tarafından hatalı olduğu gerekçesiyle geri alımı yapılacağı duyurulan kalça protezlerinin Türkiye’de de kullanılıyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, konuyla ilgili olarak Hürriyet’e şu bilgiyi verdi: “Protezlerde tasarım hatasından kaynaklı eğilme, kırılma, erken değiştirmeyi gerektiren deformasyonlar olmuş. Bu nedenle firma Temmuz 2010’dan itibaren ürünü geri çağırmış. Bu protez Türkiye’de de satılmış ve kullanılmış. Firma konuyla ilgili acil güvenlik uyarısını doktorlara yapmış. Bakanlık olarak saha düzeltici faaliyet raporu düzenledik. Ürün temmuz ayından itibaren kullanımdan kaldırıldı. Kullanılan kişilerden ürünle ilgili bugüne kadar hiçbir şikayet gelmedi. Ürünün her serisinde sorun olmayabiliyor.”

abd
malı
hatalı
imal
edilen
kalça
protezleri
çıkarılıyor
Yorum (2)
vurun kahpeye
Allahtan türkiyede üretilmiyor.haberlerde manşetten yayınlanırdı ve kıyameti koparırlardı.üstüne üstlük birde doktorları suçlu çıkarırlardı.kardeşim nasıl doktorsun hatalı olduğunun nasıl farkına varmazsın gibisinden suçlamalarla karşı karşıya kalabilirdik.hatta doktorlar hakkında tazminat davası bile açılabilirdi.
0
Cevapla
gölgelice
ABD nin işi bomba yapmak, borsa gibi uydurmalarla ülke sömürmek, haraç almak değilmiydi; böyle şeyler de mi yapmaya başlamış.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir