Medimagazin logo

67. Dünya Sağlık Asamblesi başladı

Dünya sağlığına ilişkin birçok konunun tartışılacağı Dünya Sağlık Asamblesi'nin 67'nci toplantısı Cenevre'de başladı.
67. Dünya Sağlık Asamblesi başladı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

CENEVRE - Toplantının açılışında dünya çapında yürütülen sağlık politikaları hakkında bilgi veren Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Başkanı Margaret Chan, 2013 yılı sonunda çocuk felci vakalarının yüzde 60'ının seyahat eden erişkinler tarafından bulaştırıldığını söyledi.

Çocuk felcinin yayılma trendinin bu yıl da devam ettiğine dikkati çeken Chan, birçok ülkede yaşanan çatışmalar, zayıf sınır güvenliği ve silahlı grupların aşılamayı engellemesinin çocuk felcinin yayılmasında etkili olduğunu kaydetti. Chan, "Çocuk felci hastalığındaki artış büyük ölçüde sağlık sektörünün kontrolü dışında meydana geliyor" dedi.

Son yıllarda kanser vakalarındaki artışa da dikkati çeken Chan, yeni kanser vakalarının rekor düzeyde olduğunu ve artmaya devam etmesinin beklendiğini ifade etti. Kanser ölümlerinin yüzde 70'inin gelişmekte olan ülkelerde meydana geldiğini belirten Chan, bu insanların çoğunun tedavi olmadan öldüğünü kaydetti.

Chan, "Hiçbir ülke, ne kadar zengin olursa olsun kanser krizinden kurtulamıyor" dedi.

Sağlığın akılcı bir yatırım olduğunu vurgulayan Chan, bu yatırımların ölçülebilir ve bazen de dikkate değer sonuçlar ortaya çıkardığını ifade etti.

Dünya sağlığının en üst karar organı olan yıllık asambleye Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) üyesi 194 devletten 3 binden fazla delege katılıyor.

DSÖ'nün politikalarının tartışıldığı ve bütçesinin değerlendirildiği Asamble'nin bu yılki temel konularını, DSÖ reformu, tüberkülozun önlenmesi küresel stratejisi, küresel aşılama eylem planı, Hepatit hastalıkları, bulaşıcı olmayan hastalıklardan korunma eylem planı, doğum ve çocuk beslenmesi, otizmle ilgili sağlık sorunları, Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri, 2015 sonrası kalkınma gündemi, yeni doğan sağlığı eylem planı, hayat boyu sağlıklı yaşlanma yaklaşımı, antimikrobik ilaç direnci, gerekli ilaçlara erişim hakkı gibi pek çok farklı konu oluşturuyor.

Yetkililerin çok sayıda ikili görüşme yapmasına imkan verecek Asamble toplantıları 24 Mayıs'a kadar devam edecek.

67.
dünya
sağlık
asamblesi
başladı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir