Medimagazin logo

28 doktor ve hemşire yargı önünde

Bahreyn'de, nüfusun çoğunluğunu oluşturan Şiiler öncülüğünde daha fazla özgürlük ve siyasi haklar talebiyle düzenlenen gösterilerle bağlantılı 28 doktor ve hemşirenin yargılandığı yeni bir toplu davaya başlandı.
28 doktor ve hemşire yargı önünde
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Sağlık personeli, Şubat ayında başlayan gösterilerde protestolara katılmak ve (yabancı medyaya yapılan açıklamalar kastedilerek) yanlış bilgi yaymakla suçlanıyor.

Yaralı göstericilere müdahale eden sağlık personeliyle ilgili bir başka toplu dava yine bu ay başında başlamıştı. Bu davada da 20 doktor ve hemşire, devlete karşı komployla suçlanıyor.

Bahreyn'deki Sünni hanedan yönetiminin yakın zamanda muhalif gruplarla diyalog başlatma girişimlerine karşı bugün protestolarla bağlantılı yeni bir davanın başlaması, Şii liderlerin tepkisine neden oldu. Şii liderler, ciddi bir diyaloğun başlamasından önce yetkililerin protestolarla bağlantılı davaları sona erdirmesi ve gözaltındakiler ile tutukluları serbest bırakması gerektiğini belirtiyor.

ABD'nin önde gelen müttefiki olan Bahreyn'deki kraliyet yönetimi, gösterileri bastırmak için Mart ayında ilan ettiği olağanüstü hali geçen ay kaldırmıştı. Ülkede olağanüstü hal sırasında kurulan özel güvenlik mahkemeleri ise varlığını sürdürüyor.
Bahreyn ABD'nin 5. filosuna ev sahipliği yapıyor.

28
doktor
ve
hemşire
yargı
önünde
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir