Medimagazin logo

Yargıdan 4/c’lilere ek ödeme kararı

Sağlık-Sen tarafından açılan dava sonrası, Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi, 4/C’lilere ek ödeme verilmesine karar verdi. Mahkeme ayrıca, Gaziantep Valiliği tarafından yapılan karar düzeltme istemini de reddederek kararı kesinleştirdi.
Yargıdan 4/c’lilere ek ödeme kararı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Kararı değerlendiren Memur-Sen Genel Başkan Yardımcısı ve Sağlık-Sen Genel Başkanı Metin Memiş, haklı taleplerini yargı yoluyla da olsa kazanıma dönüştürmeye devam edeceklerini söyledi.

Memiş, konuyla ilgili Sağlık-Sen tarafından açılan davayı bakan Gaziantep Bölge İdare Mahkemesi kararında, “Sözleşmeli personelin yaptıkları işin niteliği gereği, asli ve sürekli bir kamu hizmeti ile görevlendirilmiş kişiler olduğu görülmektedir. Buna göre, asli ve sürekli bir kamu hizmeti görmekle görevlendirilen 4/C'li sözleşmeli personelin, bu dört istihdam şekli içinde ancak memur statüsünde kabul edilmeleri gerekmektedir. Atanma şekli diğer memurlara göre farklı olmakla birlikte, 4/C'li sözleşmeli personelin de, memur statüsünde kabul edilerek, memurlara tanınan aynı özlük haklarından yararlandırılması hakkaniyete uygun olacaktır. Dolayısıyla, döner sermaye gelirlerinin elde edilmesinde asıl görevli ile aynı oranda katkı sağlamaları nedeniyle de, 4/C'li sözleşmeli personele döner sermayeden ek ödeme yapılması gerekeceği açıktır” dedi.

Memiş, 4/C’lilerin ek ödeme alması gerektiğini sürekli dile getirmelerine karşın, kamu bürokrasisinin buna ayak dirediğini, ancak yargının 4/C’lileri talepleri doğrultusunda karar verdiğini söyledi. Türkiye’nin birçok bölgesinde açılan davalarda yargının 4/C’lilerin ek ödemeden faydalanması yönünde karar verdiğini hatırlatan Memiş, “Davalar bireysel olarak açılıyor ve bizim kazandığımız her dava sonrası kurumlar vekalet ücreti ve yargılama giderlerini ödüyor. Kamunun daha fazla zarara girmemesi, çalışma hayatındaki bu belirsizlik ortamının sona ermesi için 4/C’lilere ek ödeme verilmesi hükümet tarafından kabul edilerek sorun çözülmelidir” şeklinde konuştu.

yargıdan
4/c’lilere
ek
ödeme
kararı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir