Medimagazin logo

Veteriner hekimlerden kurban uyarısı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde görev yapan Veteriner Hekim Orkan Görgen, kurban alırken dikkat edilecek hususlar hakkında bir açıklama yaptı.
Veteriner hekimlerden kurban uyarısı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Veteriner Hekim Görgen, alınacak olan kurbanlığın öncelikle İslami kurallara uygun ve sağlık kriterlerine dikkat edilerek alınması gerektiğini belirtti. Görgen:” Alınacak olan kurbanlığın özellikle vücut bütünlüğü ve genel sağlığına bakılması gerekir. Kesilecek hayvanın her hangi bir hastalık taşımaması, zayıf, halsiz, iştahsız hayvanların seçilmemesine dikkat etmeliyiz. Bunun dışında kesilecek kurbanlıkların uygun kesimhanelerde işin uzmanları tarafından yapılması, kesim sırasında etin mikroplarla temas etmemesi için dikkat etmemiz gerekiyor. Aynı zamanda kesilen kurban etinin aynı gün içerisinde tüketilmemesine, 1 gün süreyle etin dinlendirilerek sonra işlenmesini de gözardı etmemek lazım. Kesim sonrası oluşan hayvansal atıkların çevreyi kirletmemesi ve insan sağlığını tehdit etmemesi için gerekli önlemlerin alınmasını tavsiye ediyorum. Kesilen kurban eti güzel bir şekilde paketlenerek derin dondurucularda uzun bir süre bekletilebildiği gibi kendi yağında kavrularak ta muhafaza edilebilir” dedi.

Görgen, kesim işlemi esnasında kurbanın derisinin zedelenmeden soyulmasına özen gösterilmesini de ifade ederek, derinin bol tuz ile işlenerek gerekli görülen yerlere ulaştırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

veteriner
hekimlerden
kurban
uyarısı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir