Medimagazin logo

Veteriner hekimler, et ithalatını protesto etti

Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası, et ithalatını protesto için bir eylem yaptı.
Veteriner hekimler, et ithalatını protesto etti
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Kızılay Sakarya Caddesi'nde toplanan veterinerler adına Ankara Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ümit Duman bir basın açıklaması yaptı. Duman, ülke hayvancılığına son yıllarda şiddeti giderek artan bir darbe yapıldığını savunarak, "2010 yılında can çekişen hayvancılığın başının kesildiğini" söyledi.

 

Büyükbaş hayvan varlığının 25 milyondan 10 milyona, 45 milyon küçükbaş hayvan varlığının ise 20 milyona düştüğünü kaydeden Duman, hükümetlerin gerekli tedbirler almamaları nedeniyle gelinen noktada kurbanlık hayvanları bile yurtdışından ithal edilir hale gelindiğini vurguladı.
Uluslararası kuruluşların talepleri doğrultusunda oluşturulan politikaların ülke hayvancılığını donuk karkas ithalatına kadar getirdiğini savunan Duman, ülkenin hala ithal ve kaçak hayvanlardan bulaşan pek çok hastalıklarla mücadele etmeye çalıştığını söyledi. Donuk karkaslarla gelmesi olası hastalıklarla da ülkenin gıda güvenliğinin daha riskli bir hal oluşturduğunu kaydeden Duman, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Biz veteriner hekimler olarak aynı zamanda tüm yetiştiricilerimizin yanında olmaya ve onların haklı mücadelelerinde de destek olmaya devam edeceğiz.
1930'lu yıllarda ülkemizin geleceğini çizen yüce önderimiz Atatürk'ün 'milli ekonomimizin temeli tarımdır, hayvancılıktır' sözünü daim hatırlatmaya da devam edeceğiz."
Basın açıklamasın ardından grup olaysız dağıldı.

veteriner hekim
protesto
et ithalatı
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir