Medimagazin logo

Vekil ebe ve hemşirelerin izin hakkı bakanlık gündeminde

Türk Sağlık-Sen vekil ebe-hemşirelerin yılık izin, doğum izni, mazeret izni ve diğer izin haklarından faydalandırılması için yaptığı başvuruyu değerlendiren Sağlık Bakanlığı, söz konusu talebin yapılacak mevzuat çalışmalarından değerlendirileceğini kaydetti.
Vekil ebe ve hemşirelerin izin hakkı bakanlık gündeminde
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA-Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan başvuruda vekil ebe ve hemşirelerin izin haklarından faydalandırılmamasını her türlü hukuki-vicdani ve mantıki temelden uzak bir uygulama olduğuna dikkat çekilmişti. Yasal gerekçeler göz önüne alınarak vekil ebe ve hemşirelerin yılık izin, doğum izni, mazeret izni ve diğer izin haklarından faydalandırılması yönünde yasal düzenleme yapılması istenmişti. Sağlık Bakanlığı ise başvuruya ilişkin sendikaya gönderdiği cevapta Sendikanın vekil ebe hemşirelerin izin haklarından faydalandırılması ile ilgili yazısının incelendiği kaydedildi. Söz konusu talebin bakanlıkça yapılacak mevzuat değişikliği çalışmalarında değerlendirileceği belirtildi.


    Vekil ebe hemşirelere izin hakkı ile ilgili mahkemelerin olumlu karar verdiğini kaydeden Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, “Açtığımız dava sonucunda Aksaray İdare Mahkemesi, vekil ebe ve hemşirelerin memur olduğuna karar vererek memurlar gibi mazeret, doğum ve aylıksız izin kullanabileceklerine hükmetmişti. Hukukça uygun görülmeyen ve Anayasaya aykırı olan vekil ebe ve hemşirelerin izinlerden faydalandırılmamasına son verilmelidir. Bakanlığın başvurumuza verdiği cevaptaki mevzuat değişikliği çalışmaların bir an önce yapılarak vekil ebe-hemşirelerin izin haklarına kavuşmasını istiyoruz.” dedi.

vekil
ebe
ve
hemşirelerin
izin
hakkı
bakanlık
gündeminde
Bu habere ilk yorumu siz yapabilirsiniz...
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir