Medimagazin logo

Türk Sağlık-Sen’den vekil ebe hemşirelere ve 4/C’lilere kadro için dava

Vekil Ebe Hemşirelerin ve 4/C’lilerin kadroya geçirilmesi için Türk Sağlık-Sen tarafından dava açıldı.
Türk Sağlık-Sen’den vekil ebe hemşirelere ve 4/C’lilere kadro için dava
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Türk Sağlık-Sen tarafından Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığı’na 4/C’liler ve Vekil Ebe Hemşirelere kadro verilmesi için yapılan başvuruların reddedilmesi üzerine Ankara Nöbetçi İdare Mahkemesinde açılan davada 4/C’lilerin ve vekil ebe hemşirelerin kadroya geçme hakkından mahrum bırakılmasının Anayasanın kanun önünde eşitlik ilkesine aykırı olduğuna dikkat çekildi.

Dava dilekçesinde Devlet organları ve idarenin statü hukuku çerçevesinde görev yapan kamu görevlileriyle ilgili düzenlemelerde de eşitlik ilkesine uygun davranması gerektiğini ifade edildi. Anayasa mahkemesinin de daha önce verdiği bir kararda aynı işi yapan ve aynı sorumlulukları taşıyan ve kamu hukuku ilişkisi içinde çalışan kişilerin aynı statü içinde bulunmaları gerektiğine dikkat çekildi.

Söz konusu nedenlerle 4/C’lilerin ve vekil ebe hemşirelerin memur kadrosuna geçme hakkından faydalandırılmamasının her türlü hukuki-vicdani ve mantıki temelden uzak bir uygulama olduğu belirtildi. Maliye Bakanlığı ve Devlet Personel Başkanlığının kadro başvurusunu ret etme işlemlerinin iptali istendi.

Açılan dava ile ilgili bir değerlendirme yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci “ Biz kamuda görev yapan tüm çalışanların kadrolu olmasını istiyoruz. Bu anlamda Kanun hükmünde kararname ile sözleşmelilerin kadroya alınması önemli bir gelişme oldu. Fakat vekil ebe hemşireler ile 4/C’lilerin kapsam dışı bırakılması bir eksiklikti. Türk Sağlık-Sen olarak 4/C’lilerin ve vekil ebe hemşirelerin kadroya geçirilmesi için Maliye Bakanlığına ve Devlet Personel Başkanlığına başvuru yapmıştık.  Maliye bakanlığı önünde eylem gerçekleştirdim, Başvurularımıza olumlu bir cevap gelmemesi konuyu yargıya taşıdık. Kadro mücadelesini hukuki yollarda da sürdüreceğiz.  Hedefimiz ve isteğimiz tüm kamu çalışanlarının kadrolu olmasıdır. Bunun içinde her zeminde mücadeleye devam edeceğiz” dedi.

türk
sağlık-sen’den
vekil
ebe
hemşirelere
ve
4/c’lilere
kadro
için
dava
Yorum (1)
GÜLHAN GÜL ŞEN
ADALET İNŞALLAH OLUR BİZİ 4CLİ ÇALIŞMA SİSTEMİNİ UYGUN BULAN YARGI DEYİLMİYDİ SİZCE ALLAH YARDIMCIMIZ OLSUN SİZLERİN ÇALIŞMASINI BEĞENİYORUM AMA YAVAŞ BULUYORUM BİZİM DAYANACAK GÜCÜMÜZ KALMADI NE OLUR BİZİ ANLAYIN HER GÜN İNTERNETTE BİZLER İÇİN NE YAPILIYOR DİYE AÇIKLAMALARI OKUMAKTAN UMUDUMU KAYBETTİM AMA ÇIKMADIK CANDAN UMUT KESİLMEZ KOLAY GELSİN MERSİN SİLİFKE DEVLET HASTAHANESİ ÇALIŞANI GÜLHAN GÜL ŞEN
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir