Medimagazin logo

Türk Hemşireler Derneği'nden özel hastaneyle ilgili açıklama

Türk Hemşireler Derneği, İstanbul'daki Özel Kartal Hastanesinin yenidoğan bebek ünitesiyle ilgili görüntülerin medyada yer almasının ardından hastane başhemşiresi ve genel koordinatörü ile görüşüldüğünü belirterek, görüşmede yalnızca olayları basına yansıtanın değil, o bölümdeki tüm çalışanların da acil tıp teknisyeni olduğunun öğrenildiğini açıkladı.
Türk Hemşireler Derneği'nden özel hastaneyle ilgili açıklama
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

     Türk Hemşireler Derneği, geçen hafta sonu İstanbul'daki Özel Kartal Hastanesinin yenidoğan bebek ünitesiyle ilgili basına yansıyan görüntüler üzerine yazılı bir açıklama yaptı.
 

     Medyadan yer alan haberlerin ardından hastane başhemşiresi ve hastane genel koordinatörü ile görüşüldüğü belirtilen açıklamada, ''Görüşmede yalnızca olayları basına yansıtanın değil, o bölümdeki tüm çalışanların da acil tıp teknisyeni olduğu öğrenilmiştir'' ifadesine yer verildi.
 

     Bilgi almak amacıyla, basına kendisini hemşire olarak tanıtan sağlık çalışanı ile diğer çalışanlara tüm çabalara rağmen ulaşılamadığına işaret edilen açıklamada, olayın üzerinde önemle durulması gerektiği vurgulandı.
 

     Açıklamada, Türk Hemşireler Derneğinin, olayı İstanbul Şubesi aracılığıyla açıklığa kavuşturmaya çalışacağı ve elde edilen verilerin halkla paylaşılacağı bildirilerek, şunlar kaydedildi:
 

     ''Bu olay nedeniyle, bir kaç soruya yanıt vermelerini yetkililerden talep ediyoruz.
     Hemşirelik mesleğinin, diploması hemşire olmayanlar tarafından icrasına izin verilmesi, buna göz yumulması hangi ulusal ve uluslararası norma uygundur?
 

     Türkiye'de hemşire eksikliği olduğu için diploması hemşire olmayanların hemşire olarak çalıştırılmasına göz yumanlar, 1950'li yıllardan bu güne kadar hangi akılcı önlemi hangi öngörüyle almışlardır? Sağlık Bakanlığı, YÖK, Devlet Planlama Teşkilatı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı şimdiye değin ne yapmıştır?
 

     Diploması hemşire olmayanların hemşirelik alanına giren işlerde çalıştırılmasıyla ilgili olarak hukukçular ne düşünmektedirler?
 

     18 yaş altı çocuktur. Sağlık Meslek Lisesi mezunları en fazla 18 yaşında hemşire olmaktadırlar. Çocuk yaşta bu mesleğe binlerce insan alınması, ağır ve tehlikeli işlerin icra edildiği hastanelerde çocuk yaşta çalışmaya başlaması, çocuk istismarı kapsamına girmez mi? Hemşire açığı hangi gelişmiş ve gelişmekte olan ülkede bu yol ile giderilmektedir?
 

     Hastanelerde cereyan eden olayların çoğunun bu yol ile hemşirelere mal edilmesi bu insan gücünün iyice bezip içine kapanmasına yol açmaz mı? Meslekten ayrılmayı hayal ederek çalışmasına yol açmaz mı, onların sağlığını bozmaz mı? Çalışma hayatının yığınla sorunuyla baş etmeye çalışırken bir de bu faktör iş verimliliğinde kayba yol açmaz mı?


     Hemşirelikle ilgili bu ve benzeri sorunları Sağlık Bakanımızla görüşme isteğimize yönelik olarak 2 Nisan 2011 günü Bakanlık Özel Kalemi'ne yaptığımız yazılı müracaatın olumlu karşılık bulacağını umuyoruz.''

türk
hemşireler
derneği'nden
özel
hastaneyle
ilgili
açıklama
Yorum (5)
HEMŞİRENİN AHI
THD'den yapılan açıklamanın konuyu kavramaktan uzak olduğu görülüyor. SGK'nın sistematik soyulduğu, haksız kazanç sağlandığı ve ihbar eden kişinin kutlanması, saldırılara karşı korunması esas konu olması gerekirken THD ihbar eden zaten hemşire değilmiş, o hastane hemşire pozisyonlarında da ATT çalıştırıyormuş diye ayrı bir ihbarı daha doğru bulmuş anlaşılan... hele hele SML hemşire mezun edilmesi ile skandal konunun yapılan açıklamalarla, bakana koşma gerekçesi ile ilgisi anlaşılamamıyor. THD sağlık meslek liselerine savaş açmakla değil, çalışma koşullarının iyileştirilmesine de kafa yorsa, öneriler geliştirse hemşirelerin örgütlenme ihtiyacına yanıt vermiş olacaktır. saygılarımla,
0
Cevapla
Filiz
Yüksek Lisans Mezunu bir Hemşireyim,Sağlık çalışanıyım.Sağlık sorunu ile bana gelen hiçbir hastamı,akrabamı,arkadaşımı KURUMSAL olmayan bir özel hastane ve tıp merkezine yönlendirmiyorum.Çünkü gözlemlerime göre temizlik görevlilerine bile beyaz önlük giydirip hemşire ünvanıyla çalıştırabiliyorlar.Bu arada DENETİM süperr demekki.Allah yardımcımız olsun.
0
Cevapla
hy
burdaki asıl önemli konu birilerinin kuyruk acısı yüzünden saptırılmaktadır.böyle bir uygunsuzluğu vicdanına ve meslek ahlağına sığmadıgı için ihbar eden,mesleğini,karakterini üç kuruş için satmayan meslektaşım takdir edilmesi gerekirken,aynı camiadan çalişma arkadaşlarımızın bu hırsını anlamış değilim.sanki acil tıp teknisyenliği basit bir meslek gibi lanse ettirilmesi ve küçük düşürülmesi hiç hoş değildir.bunu söyleyen kişiler keşke bizim aldığımız eğitimi bir bilene sorupta öğrenselerdi.biz eğitim görürken tüm sistemleri öğrendik(bizim bebek,doğum,yoğunbakım hastası,kalp hastası vs.biz herbölümden hastayla karşılaşacağımız için)satj döneminde sadece acil ya da ambulansta değil bütün bölümlerinde çaliştık.(yoğun bakım dahil).bende att mezunuyum kendimi değişik branşlarda geliştirdim,yetişdirdim.ben şimdi yaptığım işi öğrenmek için yıllarımı verdim.şimdi kimse hariçten gazel okumasın.insan doğduğu gibi kalmıyor sürekli kendini yetiştiriyor,keşke diğer sağlık çalişanlarıda köstek olacağına destek olsa.ben öğrendiğim işi şu anda hemşire arkadaşıma öğretiyorum,bilgi paylaştıkça çoğalır,tek sen bilirsen ne işe yarar??attleri küçümseyen sağlık çalişanlarını kınıyorum!!!
0
Cevapla
yasemin
Binlerce açıkta hemşireler varken tıbbi sekreterler,att ler,şirket elemanları hemşire sıfatı ile çalıştırıyorlar.Daha az paraya daha çok iş yaptırma mantığı hakim olduğu için özeller bu yönde işliyor.Bu gibi skandallar olması gerekmiyor bu gerçeklerin günyüzüne çıkması için zaten ilgili kurumların hepsi bunu biliyor ve gözyumuyorlardı.Lisanslı onca hemşire varken,doğru değil bu usta çırak ilişkisi ile eğitilenlerin bizlerin işlerini yapması.
0
Cevapla
mecnun kayan
bu hemşireler derneği ne iş yapar ne işe yarar hiç bilmiyorum. binlerce hemşire gerek çalışma saatleri gerekse ücretler konusunda 3. sınıf bile sayılamayacak sağlık çaışanı sayılıyor. TTB cayır cayır kendi meslaktaşlkarının haklarını özellikle çalışma şekli ve ücret konusunda ararken bu hemşireler derneği denilen kuruluş sadece adının olmasından öteye gidem,iyor. çoğu meslektaşının varlığından bile haberdar olmadıpına eminim. bu dernek ne işe yarar!!!! hiç bir işe!!!!!
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir