Medimagazin logo

Sağlıkta fiyatlar arttı, Bir ayda yüzde 57 zam

Türk Sağlık-Sen tarafından yapılan araştırmaya göre, sağlık hizmetlerine ulaşmak ortalama yüzde 57.8 zamlandı. Diş tedavisi, ameliyat, tahlil, doğum ve ücretleri yükselirken, düşen sadece muayene ücreti oldu.
 Sağlıkta fiyatlar arttı, Bir ayda yüzde 57 zam
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

En Fazla Artış Laboratuvar Tahlil Ücretlerinde

TÜİK verilerine göre yapılan araştırmaya göre sağlık madde fiyatlarında en dikkat çeken artışlar yüzde 209 artışla laboratuvar tahlil ücretleri oldu. 4.7 TL olan tahlil ücretleri 14.7 Tl’ye çıktı.  Yüzde 129 artışla ultrason ücretleri oransal değerlendirmede ikinci en fazla artan sağlık madde fiyatı oldu.

Diş Tedavi Ücretleri İki Katına Çıktı

Diş çekme ücreti 2012 yılı Aralık ayında 24,98 TL iken bu rakam 2013 yılı Ocak ayında 47,83 TL’ye yükselerek yüzde 91 arttı.  Diş dolgu ücreti 2012 yılı Aralık ayında 35,62 TL iken bu rakam 2013 yılı Ocak ayında 77,90 TL’ye yükselerek yüzde 118 arttı.

Doğum Ücretleri 732 TL oldu.

Yapılan araştırmada dikkat çekici bir artışında normal doğum ücretlerinde yaşandığı görüldü. Normal doğum ücreti 2012 yılı Aralık ayında 393,51 TL iken bu rakam 2013 yılı Ocak ayında 732,99 TL’ye yükselerek yüzde 86 arttı. Sezaryen doğum ücreti 2012 yılı Aralık ayında 710,05 TL iken bu ücret 2013 yılı Ocak ayında 921,43 TL’ye yükselerek yüzde 29.7 arttı. ameliyat ücretlerinde de ciddi bir artış gözlemlendi.

Tek Düşüş Muayene Ücretlerinde

Türk Sağlık-Sen’in araştırmasına göre sağlıkta fiyatların arttığı bu dönemde tek düşüş yaşanan fiyat ise uzman doktor muayene ücretleri oldu. Uzman doktor muayene ücreti 2012 yılı Aralık ayında 31,27 TL iken bu rakam 2013 yılı Ocak ayında 12,10 TL’ye geriledi. Yani muayene ücretlerinde yüzde 61’lik bir düşüş gözlendi.

Önder Kahveci: Sağlık hizmetine Ulaşmak Zorlaşmıştır

Araştırma ile ilgili bir açıklama yapan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci  “  Temel hedef kolay erişilebilir bir sağlık hizmetidir. Her ne kadar sosyal güvenlik kapsamında vatandaşlarımız kamudan ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanıyorlarsa da bir ayda yaşanan bu artışlar çok ciddidir. Bu artışlarla birlikte sağlık hizmetine ulaşmak zorlaşmıştır.” dedi.

sağlıkta
fiyatlar
arttı
bir
ayda
yüzde
57
zam
Yorum (4)
CT
Son zamanların bu en can alıcı tespiti kimsenin gözüne çarpmamış. Sağlığa dair her şey, laboratuar, vs zamlanmış ama düşüş olan tek şey muayene ücreti. Bunu sineye çeken bir topluluk her muameleye layıktır.
0
Cevapla
dr y gur
fiyatların düştüğü,şehirlerin nüfusunun 1 ayda acillerden geçtiği memleketimizde 'Sağlık hizmetine Ulaşmak Zorlaşmıştır'demek çok gülünç geliyor
0
Cevapla
deren dermiş
Kamuda 9yildir ayni fiyatlar gecerli.herhalde serbest piyasy bu haber kastediyor olmali.Zaten hastanenin kestigi fatura ayni miktar hizmete artmis olsa ek odemelerde o oranda artar.her sey 9yil icinde o kadar artti ki ek odemelerde gram artis yok.peki neden hastanenin geliri hep ayni ama aldigi hizmet alimi giderleri muazzam artmis.peki doktorlar 3-4 bi ek odeme almak icin 100 bin liralik iş yapmasi gerkiyor.yani devletin kaynaklarini hem kişi memnuniyeti hem de yasamini surdurmek icin performans yapmak zorundadir.SGK ne kadar daha buna dayanabilecek merak ediyorum.Oysa ki doktor neticede bir memur hakettigi maasi bir takim kayitlardan arindirarak verlmis olsa SGK ya olan yukun nekadar hafifleyecegi ortadadir.Ama Vatandas Kışı zahmet cekmesin memnun olsun diye hastaneye yatiririlsin denirse vatandas elbette her seyden memnun olur.ama sonra Sgk zamanla bunun altindan kalkamaz.sakin kimse bu tespitimi yabana atmasin.Sayet devlet paramiz cok hiç sorun yok diyorsa diyecegim bir sey yok.eger hekim ve tum idareciler hasta adli filmi izlerlerse saglik sisteminin ekonomik ve sosyolojik boyutlarinin nereye varacagini tahmin edebilirler.hastaneler gercek hastalarin yeri olmali.hastalik hastalari ise şayet psikiyatride yer varsa oraya gondermeli.bir de vatandasa sikayet ahizesini verirseniz.artik doktor yatirmasinda gorelim.zararin neresinden donulurse kardir.bu devlet hepimizin baba bile evladina yeri geldiginde dur evladim diyebilmeli.
0
Cevapla
uzman
yıllardır herşeyin fiyatı artıyor birtek muayene ücretleri ve dolayısıyla bizim kazandığımız para azalıyor. artık ekonomik zorluklar yaşayan bir doktor olarak ve birde özel hastanelerin pisliğini çeken birisi olarak muayene ücretlerinin ne zaman artacağını bekler olduk. özelde hakediş üzerinden çalışarak para kazanmak imkansız hale geldi
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir