Medimagazin logo

Sağlık-Sen’den Döner Eylemi

Sağlık-Sen Ankara 2 No’lu Şube üyeleri Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde hekim dışı sağlık personelinin döner sermayelerinde yaşanan düşüş nedeniyle eylem yaptı.
Sağlık-Sen’den Döner Eylemi
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

ANKARA - Sağlık-Sen 2 No’lu Şube Başkanı Erdal Bolatcı, yaptığı basın açıklamasında, sağlık hizmetlerinin sorunsuz bir şekilde yürütülmesi için her türlü fedakarlığı yapan sağlık çalışanlarının, Bakanlık uygulamaları nedeniyle mağduriyet yaşadığını söyledi.


Sağlık Bakanlığı’nın Temmuz ayında yayınladığı yönetmelik nedeniyle hekim dışı sağlık çalışanlarının ek ödeme gelirlerinin 250 TL ile 400 TL arasında düştüğünü belirten Bolatcı, “Yönetmelik değişikliği ile hekimlerin ek ödemesini artırmak isteyen Bakanlık, bunun kaynağını kendi bütçesinden değil, ekip arkadaşları olan hekim dışı personelin ek ödeme gelirlerinden keserek sağlamaktadır. Bu uygulama devlet ciddiyeti ile bağdaşmaz. Hastanelerde huzursuzluk kaynağı olacak böylesine büyük bir dikkatsizliğe ve özensizliğe nasıl müsaade edilmektedir” dedi.


Bakanlığa yapılan hatanın düzeltilmesi çağrısında bulunan Bolatçı, şunları söyledi:
“Halkımızın sağlığı için ter döken biz sağlık çalışanları insan onuruna yaraşır, hastalığımızda, en insani hak olan izinlerimizde kesilmeyen sabit bir geliri hak ediyoruz. Sağlık çalışanlarının mesleki bağlılıklarını ve iş huzurunu bozan ek ödeme adaletsizliklerine son verilmelidir. Hekim dışı çalışanlarının haksız şekilde kesilen ek ödemeleri iade edilmelidir.”


Ankara Hastanesi önündeki basın açıklamasına katılan yaklaşık 500 sağlık çalışanı, “Bakanlık Duy Sesimizi, Bakanlık Uyuma, Çalışana Sahip Çık, Döner Sermaye Hakkımız Söke Söke Alırız” şeklinde sloganlar attılar.
 

sağlık-sen’den
döner
eylemi
Yorum (11)
a.s
Saçma sapan bir sav. Bizim hastanede yönetmelik değişikliğinden dolayı sadece 10 hekim faydalanabiliyor. onunda topam döner sermaye içindeki oranı kuruşu kuruşuna hesaplanmış ve %1.5 oranına tekabul ettiği bulunmuştur. Yardımcı sağlık personeline de diğer herkesede bunun yansıması bu oranda olur. Sankı yıllarca hekimine bağlı olarak ortalamanın altında çalışan yardımcı personele diğerlerinin hakkından çalınarak ortalamadan verilmedimi. Litfen kendine gel SAĞLI-SEN ve hekim düşmanlığı yapma.
0
Cevapla
dr who
doktora verilen para döner sermaye, ek ödeme adı altında verilince bu diğer sağlık çalışanların hakkından çalınıp doktorlara verilmiş oluyor..ama hakime verilen para maaş olunca hakimler bu parayı analarının ak sütü gibi haketmiş oluyor, mahkeme-sen yaygara koparmıyor..evet biz doktorlar da hakimler gibi ve hakimler kadar maaş istiyoruz ve aldığımız parada kimsenin gözü olmasın istiyoruz..
0
Cevapla
drwho
benim de üyesi olduğum sağlık sen bu işin içinde olmasına rağmen hala işin aslını bilmiyormu..döner sermaye aslında doktorlara verilmesi gereken maaşın diğer adı..döner sermaye paralı hasta hizmeti veren müesseselerde olur..hastadan para alırsınız, hastane kasanızda biriken parayı insanlara dağıtırsınız..yok öyle bir şey..devlet doktorlara vereceği niteliksiz maaşı havuç gibi havada sallandırıyor..önceleri zıplayıp alıyorduk, şimdi iki kasa koyduk öyle zıplayıp alabiliyoruz..bir gün ya yasa kalmayacak ya da düşüp bir tarafımızı kıracağız..
0
Cevapla
KUBAT
Arkadaşlar, ülkemizde çıktığından beri tek bir kuruş döner sermaye almayan binlerce hekim olduğunu da biliyor musunuz? Bakanlık bunu elinde bir silah gibi kullanıyor biz de alet oluyor birbirimize rakip oluyoruz.
0
Cevapla
dışlanmış sağlık çalışanı
bakanlık bizimle dalga geçiyor. bazı hekim arkadaşlarda kibrinden nerdeyse bize ne diğer sağlık çalışanlarından ben aldığım dönere bakarım diye sağlık bakanıyla aynı ağızdan konuşuyor. bakanın bizim döner sermayeleri kuşa çevirmesine şaşmamak lazım neticede oda bir hekim. bakanlık çalışanlar arasında ayrımcılık yapıyor. biz adalet istiyoruz eşitlik değil.Allah'tan dileğim sağlık bakanı başta olmak üzere bu kibirli insanlara cehennemden güzel bir yer ayırmasıdır...
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir