Medimagazin logo

Sağlık-Sen: Ağustos ayında 36 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı

Memur-Sen Konfederasyonuna bağlı Sağlık-Sen'in ağustos ayı raporunda, 36 sağlık çalışanına şiddet uygulandığı bildirildi.
Kaynak: AA - Fırat Taşdemir
Sağlık-Sen: Ağustos ayında 36 sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Raporda, Kovid-19 vakalarında artışın yaşandığı, yoğun bakım yataklarının dolduğu, birçok ilde sağlık çalışanlarının izinlerinin iptal edildiği ağustosta da şiddetin hiç durmadığı vurgulandı.

Büyük fedakarlık gösteren sağlık çalışanlarının ağustos boyunca 16 şiddet vakasıyla karşılaştığına işaret edilen raporda, "39 saldırgan tarafından gerçekleştirilen olaylarda 36 sağlık çalışanı mağdur oldu." ifadesine yer verildi.

Ağustosta, önceki iki aya göre şiddette artışın yaşandığı vurgulanan raporda, ilgili kurumların harekete geçmemesi, gerekli önlemlerin alınmaması, cezai müeyyidelerin yeterince uygulanmamasının, her ay şiddetin boyutunun artmasına neden olduğu aktarıldı.

Bu durumun hem saldırganları cesaretlendirdiği hem de sağlık çalışanlarını derinden yaraladığı ifade edilen raporda, "Pandemi nedeniyle artan iş yüküyle birlikte bir de şiddetin gölgesinde yoğun emek harcayan sağlık çalışanları, tükenmişlik sendromuyla boğuşmaktadır. Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, ilgili tüm kurum ve kuruşların bu gerçeği bir an olsun unutmaması, sağlıkta şiddetle mücadelenin mihenk taşını oluşturmaktadır." değerlendirmesi yapıldı.

Şiddet olayları faillerinin değişmediği vurgulanan raporda, "Hasta ve hasta yakınları, 16 şiddet olayının baş faili olarak yine dikkat çekmektedir. Ay boyunca gerçekleşen şiddet olaylarının 4'üne hastalar, 8'ine ise hasta ve hasta yakınları sebebiyet verdi. Bir olay maganda tarafından gerçekleştirilirken 3 olay ise maalesef mobbing şeklinde cereyan etmiştir." ifadesi kullanıldı.

Raporda, 16 şiddet olayının 11'inin sözlü ve fiili, 3'ünün sözlü, 2'sinin ise mobbing olarak gerçekleştiği, vakaların 10'unun hastanelerde, 4'ünün sahada, 2'sinin ise aile sağlığı merkezlerinde meydana geldiği kaydedildi.

15 kadın, 21 erkek sağlık çalışanı şiddete maruz kaldı

Sağlık hizmetleri yükünü önemli ölçüde çeken hemşirelerin ağustosta şiddete en fazla maruz kalan kesimi oluşturduğu bildirilen raporda, "Şiddet olaylarında 13 hemşire darbedilirken 5 doktor, 4 ATT, 6 sağlık çalışanı ve 8 güvenlik görevlisi şiddet gördü. 15 kadın, 21 erkek sağlık çalışanı bu ay şiddete maruz kaldı." bilgisi paylaşıldı.

5 saldırgan tutuklandı

Raporda, şiddet olaylarına sebebiyet veren 39 saldırgandan 10'u hakkında herhangi bir işlem yapılmadığı, 15'inin gözaltına alınıp serbest bırakıldığı, 3'ü hakkında adli işlem başlatıldığı, 5'inin tutuklandığı, olaylara karışan 6 saldırgan hakkında ise arama kararının çıkarıldığı bildirildi.

"Sağlık çalışanları kendilerini güvende hissetmiyor"

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, sağlık alanında yaşanan şiddet olaylarının diğer iş kollarına göre daha fazla olduğunu belirtti.

Sağlık tesislerinin sağlık çalışanları için tehlikeli ortamlar olmaya başladığına dikkati çeken Durmuş şunları kaydetti:

"Başta doktor ve hemşireler olmak üzere, tüm sağlık çalışanları artık kendilerini güvende hissetmiyor. Oysa bu insanların görevi can kurtarmak, yaraya merhem olmak. Bu durumda, kutsal görevlerini sağlıklı yapmalarını nasıl bekleyebiliriz ki? Şiddet, bugün için sağlık çalışanlarını tehdit ediyor. Eğer önü alınmazsa korkarım yakında sağlık sistemini tehdit eder bir noktaya ulaşacaktır."​​​​​​​

sağlık sen
ağustos ayı raporu
şiddet vakası
sağlık çalışanı
Yorum (3)
mikrobio
Aylık 2.000-3.000 TL Hekimlerin yaptığınız toplu sözleşme ile Ocak ayından itibaren kaybı olacak.Yaptığınız toplu sözleşme hekimlerin büyük çoğunluğunu Maaş+Sabit ödeme ortalama maksimum aylık 9K maaşa mahkum edecek.Bu attığız kazık bence ekonomik şiddet. Yanlış anlaşılmasın hekim dışı sağlık çalışanın gelirinin artması tabiki çok güzel keşke dahada artsa ama yapılan hekimden 2-3K kesip sağlık çalışanına 400TL vermek oldu.Çözüm sabit ek ödemlerin maaşa eklenerek genel bütçeden karşılanması.Gerçek sendika bunun mücadelesini verir.
31
Cevapla
Dr
39 saldırganın 5 i tutuklanmış, başka söze gerek yok, böyle adalet yerin dibine batsın
4
Cevapla
dr
Aynı uygulamayı tekrar ederek farklı bir sonuç elde edemezsiniz. Sağlıkta şiddetle mücadelede de benzer noktadayız. An itibariyle değişen birşey yok. Sağlıkta şiddet yaygın bir şekilde sözel ve fiziksel olarak devam ediyor. İvedilikle yeni bir sağlıkta şiddet yasası çıkması gerek. TÜRK CEZA KANUNU kapsamında. Eskisiyle alınan sonuçlar ortada
6
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir