Medimagazin logo

Sağlık çalışanları ilçe sağlık müdürlüklerine geçti, ASM'ler boşaldı

Şanlıurfa’da koruyucu sağlık hizmeti veren ASM’lerin çoğu yetersiz kadro ile çalışıyor. 20 bin kişiye hizmet veren Siverek Karacadağ ASM’de hiçbir sağlık çalışanı kalmadı
Kaynak: Duvar - Fatma Keber
Sağlık çalışanları ilçe sağlık müdürlüklerine geçti, ASM'ler boşaldı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) çalışan sağlık çalışanları kadrolarının olduğu il ve ilçelere tayin isteyince, 2 milyonluk nüfusa sahip Urfa’da ASM’ler boş kaldı.

Birimlerden oluşan ve her birimde bir aile hekimi ile bir sağlık çalışanının bulunduğu ASM’ler sadece poliklinik hizmeti vermekle yetinmiyor; koruyucu sağlık hizmetlerin verildiği birinci basamak sağlık hizmeti kuruluşları olan ASM’ler aynı zamanda aşılama, gebe, bebek, çocuk izlemleri ve kronik hastalık takipleri gibi önemli hizmetleri yapıyor.

Urfa’da ise koruyucu sağlık hizmeti veren bu birimlerdeki eksiklik önemli bir sorun. Her sene 75 bin çocuğun dünyaya geldiği kentte, koruyucu sağlık hizmetleri önemli yer tutuyor. Urfa’da son yıllarda pek çok ASM çalışanı başka yerlere tayin isteyince 100’e yakın birim boş kaldı.

‘Çalışma koşulları zor olduğu için istifa ediyorlar’

Gazete Duvar'dan Fatma Keber'in haberine göre, Urfa Tabipler Odası Başkanı Bulut Ezer konuyla ilgili “Sağlık çalışanları, çalışma koşullarının zor olduğu ASM birimlerinden istifa ederek kadrolarının bulunduğu ilçe sağlık müdürlüklerine geçiş yapmaya başladı” dedi.

Geçmiş yıllarda bu birimlere, gelen başvurular üzerinden hizmet puanı esaslı kura sistemi ile atama yapıldığını, başvuran olmadığı zaman birimlerin boş kaldığını belirten Ezer şöyle devam etti: “Önceki yıllarda boş birimlere kamu çalışanı hemşire, ebe ve acil tıp teknisyenleri ile kamu dışı çalışanlarda kura usulü yerleştirme yapılabiliyordu, buna da kamu dışı alım deniyordu.”

Geçtiğimiz yıl kamu dışı çalışan personellerin kamuya alınarak kadrolaştırıldığını söyleyen Ezer, “Taşeronlaşmanın, güvencesiz çalışmanın karşısında olarak bu durumu memnuniyetle karşıladık. Fakat kamu dışı çalışan sağlık çalışanları, çalışma koşullarının zor olduğu Aile Hekimleri birimlerinden istifa ederek, kadrolarının bulunduğu ilçe sağlık müdürlüklerine geçiş yapmaya başladı.100’e yakın birim ASM çalışanı olmadan çalışmaları yürütmeye çalışırken, bu durum katlanarak artmaya başladı” diye konuştu.  

Sağlık Bakanlığının sorumluluğunda

Yaşananların koruyucu sağlık hizmetlerinde ciddi aksamalara sebep olduğunu ifade eden Ezer, şunları söyledi: 

“Bazı ASM’lerde hiçbir Acil Sağlık Çalışanı (ASÇ) kalmadı. Buna örnek olarak 4 birimli Siverek Karacadağ ASM’ye bakabiliriz. Burada hiçbir ASÇ kalmadı. Aşılama dahil tüm hizmetler, aile hekimleri tarafında yürütülmeye çalışılmaktadır. Kamuda çalışan hemşireler orada ASÇ çalışanı olmadığını öğrendiklerinde, diğer birimlerin de iş yükünün kendilerine kalacağı için tercih etmiyorlar.”

Yaşanan eksikliğin binlerce kişinin koruyucu sağlık hizmetlerine ulaşmasına engel olduğunun altını çizen Ezer, çözüm önerisi olarak “Kadro çalışmaları yapılırken, birimlere kadro verilmesi ya da bir süre çalışma zorunluğu getirilmesi şeklinde çalışma yapılabilir ve oluşabilecek açığın önüne geçilebilirdi” dedi.

Bu konuda sorumluluğun Sağlık Bakanlığı’nda olduğunu hatırlatan Ezer, bakanlığın acilen çalışma yapmasını istedi.

‘Konuyu duyurdum diye soruşturma açmak istediler’

Şanlıurfa Aile Hekimleri Derneği (ŞUAHED) Başkanı Dr. Yusuf Eryazğan ise ASM'lerdeki Aile Sağlığı Çalışanı sorununun önemli boyutlara ulaştığını söyledi. Eryazğan, Urfa’da onlarca birimde ASÇ bulunmadığını, Kamu dışı ASÇ kadrolarının iptal edilmesiyle özellikle kırsalda hemşire açığının artacağına dikkat çekti.

Urfa’da aile sağlığı çalışanı sıkıntısının yaklaşık 3-4 yıldır sürdüğünü aktaran Eryazğan, ''Bundan 2-3 yıl önce yaklaşık 100 Aile Sağlığı biriminde açık vardı. Hatta bunu duyurdum diye hakkımda soruşturma açılmak istendi. Basına yansıyınca geri çekildi. Şimdi ise bu eksik giderek arttı” dedi.

siverek karacadag asm
sanliurfa
saglik calisani
ilce saglik mudurlukleri
Yorum (16)
doktor
ohhhhh ne de i̇yi̇ olmuş. doktora şi̇ddet, doktora mobbi̇ng al sana sonuç
16
Cevapla
Dr
aile hekimliği ödeneklerini rezil ederseniz olacağı bu, ismde yaptığı işin net 2 katını yapsın, aldığı para sadece %10 fark etsin. çerez parası teşvikler gösterip emeğini vermezseniz daha çok asm boşalır. carideki rezalet de cabası,cari zamları bir asmde sınıf küçültmeyi düşündüren bu sistem bitmiş.
8
Cevapla
Seren Tunabaş
sorun şiddet değil maaşlar maalesef kişiler kadrolarında daha fazla maaş daha az iş yüküyle çalışıyor aile hekimliğinde gittikçe artan iş ve adaletsiz vergi dilimi nedeniyle daha az maaş insanları bezdirdi
5
Cevapla
Surgeon
tsm,isim,ilçe saglikta bir sürü torpilli hemşireler var onları gorevlendirsinler
8
Cevapla
Cansu ilbasmış
bir asc olarak bu kadar iş yükü katlanarak asm lere verilirse bu gerçek türkiye de ki tüm iller için geçerli olacak malesef..
10
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir