Medimagazin logo

Sağlık çalışanları görev alanları dışında çalıştırılmamalı

Sağlık Sen Eskişehir Şubesi, Acil Tıp Teknisyenlerine görev olarak ambulans şoförlüğünün de verilmesinin sıkça kazalara sebebiyet vermesi üzerine, Sağlık Bakanlığı'na çağrıda bulunarak bir basın açıklaması düzenledi.
Kaynak: YENİŞAFAK
Sağlık çalışanları görev alanları dışında çalıştırılmamalı
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Toplantıya Sağlık Sen Eskişehir Şube Başkanı Yüksel Solmaz, Eğitim Bir Sen Şube Başkanı İsmail Altınkaynak, Toç Bir Sen Şube Başkanı Yüksek Karabağ, Sağlık Sen Şube Sekreteri Abdulbaki Tekin ve Sağlık Sen yönetim kurulu üyeleri katıldı. Son olarak Günyüzü yakınlarında kullandığı ambulansla yoldan çıkarak bir kişinin ölümüne neden olan sağlık çalışanının halen cezaevinde olması üzerine, Sağlık Sen Genel Başkan Yardımcısı Murat Özdemir, "Acil Tıp Teknisyenlerinin kendi görevlerinin dışında ileri teknik sürüş tecrübesi gerektiren şoförlük görevini yürütmek zorunda kaldıkları yönünde sendikamıza çok sayıda şikayet gelmektedir" dedi. Özellikle bayan ATT (Acil Tıp Teknisyeni) lerin yaşanan kazalar neticesinde idari soruşturmalara ve hukuki müeyyidelere maruz kaldığını ifade eden Özdemir, Sağlık Sen olarak kaza yapan sağlık çalışanına geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, her türlü gelişmede ve hukuki süreçte yanında olduklarını belirtti.

 

Murat Özdemir, "Acil Tıp Teknisyenliği ile ambulans şoförlüğünü aynı görev tanımı içerisine koyan ve ATT'leri ambulans şoförlüğüne zorlayan uygulama, halk ve çalışan güvenliğini tehdit eden bir soruna dönüşmüştür. Sağlık çalışanı arkadaşlarımızın görevi şoförlük hizmeti değil sadece sağlık hizmeti vermek olmalıdır" diye konuştu. Son olarak Sağlık Bakanlığı'na çağrıda bulunan Özdemir, 112 ambulans şoförlüğü görevinin, bu alanda yetişmiş insan gücü il karşılanması, ATT veya diğer acil servis çalışanlarının ek görevi olmaktan çıkarılması konusuna değindi.

 

sağlık
çalışanları
görev
alanları
dışında
çalıştırılmamalı
Yorum (5)
neco
1- ambulans şoförü olarak işe başlayanlar g.i.h sınıfındaki memurlar ileri sürüş tekniğini ambulansı kullandıkça kazanıyorlar. ayrı bir eğitim almış olarak bu işe başlamıyorlar. 2- A.T.T= ambulans ve acil bakım teknisyeni vaya teknikeri ne derseniz ambulans sürecekleri için mezun olmadan ehliyet almaları zorunlu. şimdi burda şu sorular sorulabilir a-)hiçbir şekilde sağlık eğitimi almamış ve ileri sürüş tekniği denilen eğitimi almamış insanlar ambulans şoförü olarak alındı ve istihdam edildi. çoğu zamanda verimli oldu. bu iş için eğitim gerekmiyormuş demek ki? b-) eğitim alarak ambulans kullanmak ve hastaya ilkyardım için yetiştirilen att ler standartı olmayan bir boy uzunluğu (ki çoğunu sedyenin arkasında göremiyorum) işe başlayanlara iyi eğitim verilmiyor mu? c-) ülkemizde sadece ambulans şoförü yetiştiren kamu veya özel bir kuruluş yok.var mı? d-) son soru işe başalayan attler mesleklerini sadece hastaya müdahele olarak mı algıyorlar. doğru mu?
0
Cevapla
t.s.
herkes alanı dısında calısıyor. hastanede tıbbi sekreterler var onların isini firma elemanları yapıyor. vhki ve memurların isini hemsireler ve tıb. sekreterler yapıyor. att nin isini ebe. hemsireninkini sağlık memuru kimin elin kimin cebinde belli değil....
0
Cevapla
m.erol yayla
Böyle münferit olayları genele uyarlayıp,gerçek olarak kabul etmek bilimsel görüşe aykırıdır.Yani şoförlerle ilgili nadir olayları gerçekmiş gibi kabul etmemeliyiz.Ben meslek hayatımda aklı başında bir ambulans şoförüne bile denk gelmedim.Bu ambulans şöforleri kötü insanlardır deme hakkını bana vermez aslında.Yabancı ülkeler bakın, büyük milyon dolarlık araçları bayanlara teslim ediyorlar.Adana 'da belediye otobüslerinin yarısı bayanlara teslim edilmiş durumda,gayet te güzel kullanıyorlar.Siz olsanız sizi lise-yüksek okul mezunu att lerin mi ambulansla taşımasını istersiniz,yoksa yazıda belirtilen "ileri sürüş tekniği" almadığını bildiğiniz şoförlerin taşımasını mı?
0
Cevapla
cengiz
Ambulans şöförlüğü otobüs yada otomobil şöförlüğüne benzemez.malesef bizim ambulans şöförlerinin diğer şöförlerden bir farkı yok.Odun kömür taşır gibi hastayı taşıyamazsınız.entübe edilmiş hastanın,kazazedenin vb. nasıl taşınması gerektiğini bilmesi gerekiyor.yani entübasyon tüpü şöförün ani manevralarıyla yerinden çıkmaması gerekiyor.ambulans şöförü ambulansı bir bütün olarak düşünüp sadece direksiyon,vites ve gaz pedalından ibaret olmadığını bilmeli.Şöförlük yapacak attlerde ciddi bir eğitimden geçirilip yetenekli olanlar bu işte kullanılmalı.bir bayan att yi araç kullanması bilip bilmediğine bakmaksızın direksiyonun başına geçirip hava atarsanız bu tür büyük sorunlarla karşılaşırsınız.Sağlıkta bu tür amatörce düşünceler diğer alanlarda da var.bir örneğide temizlik personeli.sağlık kurumlarının temizliği ev temizliğinden farklı yapılmıyor.kişi paspas tutmasını biliyorsa yeterli.
0
Cevapla
songül kansız.
kesinlikle katılıyorum. herkes kendi alanında çalışmalı. ben tıbbi sekreterlik okudum 6 yılımı verdim. fakat görüyorum ki. bizim görevimizi ebesi, hemşiresi, işletme bölümü mezunu, ticaret lisesi mezunu, büro yönetimi mezunu yapmaktadır. ve usta çırak ilişkisinden herhangi bir elemanı alıp öğretip çalıştırabiliyorlar. ne yazık ki bu sayede ihtiyaç kalmıyor hastanede tıbbi sekretere. taşeron firmalar sayesinde hastanelerde ihtiyaç olduğu halde tıbbi sekreter alımıda yapılmamakdır bu sayede. umarım bir gün gelirde herkes kendi bölümünde çalışır vede eleman ihtiyacından herkes görevine atanabilr.. umarım taşeron firmalar da ortadan kaldırılır.
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir