Medimagazin logo

İthal hemşire de geliyor

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ithal doktordan sonra "ithal hemşire"ler için de yeşil ışık yaktı.
İthal hemşire de geliyor
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol


Bakanı, sağlık sektöründe çalışan sayısının yetersiz olduğunu vurgulayarak kanunen yasak olan yabancı doktorun yanı sıra yabancı hemşirelerin de ülkemizde çalışmasıyla ilgili düzenleme yapacaklarını söyledi.

Habertürk gazetesinin haberine göre Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye’de sağlık sektöründe insan gücü sayısının yetersiz olduğunu, bunu önlemek için kanunen yasak olan yabancı doktor ve hemşire çalıştırılmasıyla ilgili bir düzenleme yapacaklarını söyledi.

Akdağ, “Bizde 100 bin kişiye 160 doktor düşüyor, Avrupa’da bu sayı 350’lerde. Bizde her 100 bin kişiye 200 civarında ebe-hemşire düşüyor, Avrupa’da bu sayı 700’ün üzerinde. Üstelik Türkiye’de yabancıların gelip doktorluk, hemşirelik yapması da kanunen yasak. Bu yasağı kaldıracağız” dedi.

Akdağ, tam gün düzenlemesi konusunda YÖK’le bir anlaşmaya vardıklarını belirterek şunları söyledi: “Prensipte anlaştığımız husus şu: Öğretim üyesi, üniversiteyle tamamen ilişkisini koparacak; ayrılmak, dışarıda çalışmak isteyen dışarıda çalışacak; ancak kendi fakültesinde ‘sözleşmeli’ olarak teorik ve uygulamalı eğitim yaptırabilecek.” Sözleşmeli yöneticilik modeli üzerinde de çalıştıklarını aktaran Bakan Akdağ, “Bazı eski genel müdürlükleri de muhtemelen yeni kurumlar haline getireceğiz.

Mesela Türkiye İlaç ve Tıbbi Malzeme Kurumu ya da Türkiye Halk Sağlığı Kurumu gibi bazı kurumlar oluşturacağız” diye konuştu.

i̇thal
hemşire
de
geliyor
Yorum (5)
ky
YETER Kİ HASTA OLUN, ZİNCİR HASTANELER HAZIR 1923 yılı hekim sayısı : 554 1923 yılı hemşire sayısı : 4 1960 yılı hekim sayısı : 9826 2011 yılı hekim sayısı : 130.000 Hastalık üreten akvaryumu kirlenmesini önlemek, kirlenmiş akvaryumu temizlemek yerine, 100.000 doktor ve hemşire ithal edilecek ! Son 9 yılda SGK sağlık harcaması %800 arttı. Yeterki hasta olun, zincir hastaneler hazır. Allah iyiliği(sağlığı) emreder, kötülüğü(hastalığı) nehyeder, size tutasanız diye nasihat eder.
0
Cevapla
k.a
kardeşim üşüttünüzmü siz? bize keçileri kaçırtacaksınız. ülkede binlerce işsiz hemşire ortalarda gezerken ithal hemşire ha? pes doğrusu.. Düşünüyorum taşınıyorum bunu neden yapmak istediklerini anlayamıyorum.. Fikri olan varsa yazsın lütfen
0
Cevapla
aslı
bende 4yıılk üniversite mezunu işsiz hemşireyim.hemşiye ihtiyaç varsa bu vatanın evladı olarak işe niye alınmıyoruz.
0
Cevapla
ekrem
bence acilen ithal sağlık bakanına ihtiyacımız var.acilen...
0
Cevapla
serap tas
herkesı atadıda hemsıre yetmedı
0
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir