Medimagazin logo

Gelir vergisi iadesi: Hekimler 20 bin Tl'ye varan iade alacak

Sağlık-Sen'in açtığı davadan elde edilen olumlu sonuç ile birlikte 2012 yılından bu yana yapılan tüm kesintilerin sağlık çalışanlarına iadesi ile ilgili bir hukuki süreç başlayacak.
Gelir vergisi iadesi: Hekimler 20 bin Tl'ye varan iade alacak
Abone Ol:
Medimagazin google abone ol

Bu durumda hekim dışı sağlık çalışanları geriye dönük ödenecek rakam tahmini olarak yasal faizle beraber 8 bin TL civarında olacak. Hekimler söz konusu olduğunda ise yapılan kesintilerin faizi ile birlikte ödenmesi durumunda doktorların alacağı para 20 bin TL'yi bulacak. Kararın yürürlüğe girmesi ile birlikte sağlık çalışanlarının ortalama kazanımı aylık ortalama 200 TL civarında olacak.

Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşların Taşra Teşkilatında Görevli Personele Ek Ödeme Yapılmasına Dair Yönetmelikte Halk Sağlığı Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, İl Sağlık Müdürlüğü ile il Sağlık Müdürlüğüne bağlı birimlerde net performans puanının belirlenmesine dair hükümlerde yer alan "gelir vergisi" ibarelerinin iptali için açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi.

Ayrıca kararda, vergi kesintisi yapılması ya da yapılmaması yolundaki düzenlemelerin ancak Anayasa'dan sonra en üst norm olan kanun ile konulup kaldırılacağı ya da değiştirileceği belirtilerek, davaya konu yönetmelik gibi ikincil düzenlemelerde verginin kanuniliği ilkesine de aykırılık teşkil edildiği belirtildi.

gelir vergisi
sağlık sen
iade
Yorum (5)
mahmut
Nasrettin Hoca fıkrasındaki gibi peşin parayı görünce hemen gülmeyin.193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu nun 61. ve 94. maddeleri uyarınca her türlü gelirden gelir vergisi kesilir.Kesilmemesi için kanunda kesilmez diye madde olması lazım.Öyle bir madde de olmadığına göre bu dava niye açılmıştır neyin peşindedir biri izah etse de anlasak.
10
Cevapla
Alper
Genelde boyle haberlerden sonra gelirimiz dusmektedir. Netekim pesin doner gelcek maasimiz artcak derken elimize gecen miktar azaldi.Doner sermaye vergi iadesi beklerken birde bakarsiniz nobet ucretlerinin yarisini vergi diye kesiverirler.
9
Cevapla
CENGİZ ANDA
Binlerce hekimin bir Allah'ın kuruşu Perf ve Döner alamadığı bir ülkede bu lafları etmek zulümdür.
0
Cevapla
İsmail Karacan
SB dışındaki hekimler bundan gene mahrum olacak, mağdur olacak, mazlum olacak. Bu defolu yasaları yapanlar ateşler içinde yanacak inşallah!
0
Cevapla
Ülker kaya
Bu dava ve haberin tek amacı var toplumda ve toplumun bilinç altında doktorlar çook maaş alıyor düşüncesi oluşturmak var başkada bir amacı yok
1
Cevapla
Yorum Yaz
0/300

Bu haberler de ilginizi çekebilir